Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
  Drukuj

Oliver Sacks i jego (gejowskie) życie
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa 31 sie 2016, 06:14 
Offline

Dołączył(a): środa 06 lip 2016, 16:01
Posty: 230
Miejscowość: Poznań
Witajcie :) Z racji studiów a także zainteresowań pozastudyjnych czytałem kilka książek prof O. Sacksa (Muzykofilia - polecam! także film "Przebudzenie" z De Niro). To taki bardzo znany neurolog, popularyzator nauki. A prywatnie okazał się być gejem, co opisał w swojej biografii wydanej tuż przed śmiercią w 2015 roku. Wklejam fragment notatki z fejsbuka (wraz ze żródłem z The Washington Post). Może historia znana, a może nie (ja byłem zaskoczony wczoraj, gdy sobie poczytałem w związku z rocznicą jego śmierci) :

[Sacks] Opisuje w niej [biografii] życie w konserwatywnej Anglii, gdzie homoseksualizm uważany był za przestępstwo (słynnego matematyka Alana Turinga skazano na więzienie i przymusową kastrację hormonalną za „obrazę moralności publicznej”). Kiedy młody Sacks powiedział matce o swojej orientacji seksualnej, usłyszał „To obrzydliwe. Żałuję, że cię urodziłam”.
„Jej słowa prześladowały mnie przez większą część życia i spowodowały, że to, co powinno być wolnym i radosnym wyrazem seksualności było przesycone poczuciem winy”.
Od tego cienia udało mu się wyzwolić dopiero na starość, dzięki relacji z Billem Hayesem, z którym związał się w wieku 77 lat. „Wydawało mi się czasem, że żyłem w pewnym oddaleniu od życia. To zmieniło się, kiedy Billy i ja zakochaliśmy się w sobie”.
Na kilka miesięcy przed śmiercią wybrali się po raz pierwszy razem do klubu gejowskiego na... „Noc Olivera Sacksa”. Impreza była zainspirowana okładką autobiografii, na której dwudziestoośmioletni Sacks, przyodziany w skórę siedzi na motorze. Nie trzeba dodawać, że stał się gwiazdą wieczoru.

[źródło notatki - to nie reklama!!! https://web.facebook.com/Miloscniewyklucza/?fref=ts]

[źródła angielskie: https://www.washingtonpost.com/news/mor ... sexuality/

http://www.nytimes.com/2016/08/28/opini ... .html?_r=0]


Co myślicie? Facet był celibatariuszem 77 lat, z powodu kultury a nie z powodu religii. Ciekawe czy był szczęśliwy. I czy Bogu taka sytuacja się podobała.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Oliver Sacks i jego (gejowskie) życie
PostNapisane: piątek 02 wrz 2016, 02:06 
Nieaktywny/-a od ponad 3 m-cy
Offline

Dołączył(a): sobota 27 sie 2016, 13:04
Posty: 3
Miejscowość: śląskie
Hmm... ciekawe, nie powiem. Fajnie, że w końcu się zakochał, mimo tak słusznego wieku ;)
I szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie życia w czasach, chociażby, Hitlera, kiedy za homoseksualizm trafiano do obozu...

Wiesz IaanPO, jestem pewien, że kultura i środowisko w jakim dorastamy ma OGROMNY wpływ na gejów i lesbijki oraz ich decyzje co do tego, czy chcą żyć w czystości, czy nie. Ale część z nich chyba faktycznie wybiera celibat, bo czuje, że tak jest im lepiej. I myślę, że mogą być z tego powodu szczęśliwi. Ja mogę podać jedynie swój przykład - mam wrażenie, że im więcej zagłębiam się w swoje skłonności, tym mniej we mnie miłości i potrzeby bliskości. Wydaje mi się, że wtedy zostaje sama "zwierzęcość". Ale nie wiem jak to ze mną jest, bo cały czas siebie odkrywam. Może też przytrafi mi się kiedyś miłość do faceta - póki co sobie tego jednak nie wyobrażam...


Góra
 Zobacz profil  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group studio kuchni warszawa

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL