Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
  Drukuj

Anoreksja emocjonalna
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek 24 sty 2012, 11:14 
Offline

Dołączył(a): wtorek 03 sty 2012, 14:49
Posty: 222
Miejscowość: Rzeszów
Problem, z którym się borykam określany jest mianem anoreksji emocjonalnej. Ja wolę go nazywać po prostu "moja szyba", choć słowo "wolę" nie oznacza tu wcale chęci jej posiadania. Wręcz przeciwnie. Jak ją rozbić ? Czy to możliwe ?

Czy tylko ja tak mam?

PYTANIA z testu psychologicznego:

1. Czy przez długie okresy w życiu obchodzisz się bez zaangażowania w jakikolwiek związek - uczuciowy bądź seksualny?
2. Czy przez długie okresy unikasz aktywności towarzyskiej?
3. Czy mimo, że masz stały związek, nigdy w nim nie doświadczasz: kochania? seksualności? intymności? przyjaźni?
4. Czy jesteś samotny (samotna) bardziej niż sobie życzysz i nie umiesz tego zmienić?
5. Czy masz kłopoty z nawiązaniem kontaktów w pracy? Czy zagrzebujesz się w robocie i odzywasz się dopiero, kiedy to już absolutnie konieczne?
6. Czy unikasz kontaktów z jedną z płci?
7. Czy w grupie stale trzymasz się na uboczu?
8. Czy boisz się zostać zauważony (zauważona)?
9. Czy wyczerpuje Cię obecność innych osób nawet gdy je lubisz?
10. Czy wpadasz w panikę lub odpychasz ludzi, jeśli zaczynają się zbytnio do Ciebie zbliżać?
11. Czy zwykle starasz się tłumić swoje emocje związane z seksem, uczuciami erotycznymi lub sytuacjami towarzyskimi? Albo je w pełni kontrolować?
12. Czy czujesz się niezręcznie, kiedy ktoś oferuje Ci opiekę, troskę, przywiązanie lub miłość?
13. Czy zwykle boisz się natknąć na kogoś, kto Cię uczuciowo lub seksualnie pociąga?
14. Czy czujesz się bezpieczniej, gdy stosunki z pociągającą Cię osobą ograniczają się do kokietowania i flirtów?
15. Czy wobec perspektywy zawarcia stałego, intymnego związku jesteś skrajnym pesymistą (pesymistką)?
16. Czy przyciągają Cię zawsze osoby, które nie spełniają Twoich potrzeb?
17. Czy nie potrafisz rozluźnić się w towarzystwie z obawy, że mogłoby to doprowadzić do sytuacji seksualnej?
18. Czy snujesz fantazje o związku z jakąś osobą, lecz nic w tym kierunku nie umiesz zrobić?
19. Czy Twoje samotne praktyki seksualne - na przykład masturbacja - powstrzymują Cię przed zawarciem intymnego związku?
20. Anhedonia to odmawianie dawania sobie i innym przyjemności. Czy ją uprawiasz?
21. Czy regularnie rezygnujesz ze swoich duchowych i emocjonalnych potrzeb na rzecz innych ludzi?
22. Czy radość lub wspólna zabawa z innymi ludźmi to dla Ciebie szczególnie trudne chwile?
23. Czy ustanowienie zdrowych granic wobec ludzi jest dla Ciebie tak trudne, że w rezultacie zupełnie ich odrzucasz?
24. Czy zanim się zaangażujesz, musisz mieć pewność, że wszystko będzie idealnie?
25. Czy czujesz wrogość wobec ludzi, którzy lepiej od Ciebie radzą sobie w towarzystwie?
26. Czy masz wrażenie, że Twój sposób bycia jest nieautentyczny?
27. Czy wstyd z powodu Twojego życia zmusza Cię do unikania związków?
28. Czy używasz swego poczucia wyższości (bądź niższości) jako bariery, by odgrodzić się od innych?
29. Czy sądzisz, że żadna zdrowo funkcjonująca i atrakcyjna osoba (bądź grupa) nie zechce kogoś takiego jak Ty?
30. Czy okazywanie ludziom, że się o nich troszczysz, czy że Ci na nich zależy, to przykre dla Ciebie momenty?
31. Czy uważasz, że jesteś "nie dość" - nie dość bystry (bystra), nie dość atrakcyjny (atrakcyjna), nie dość dojrzały (dojrzała), nie dość młody (młoda), nie dość znany (znana), nie dość zdrowy (zdrowa) - by zasługiwać na związek?
32. Czy tkwisz w jakim związku (lub związkach) bo mylisz, że nie zasługujesz czy nie stać cię na nic lepszego?
33. Czy mówienie prawdy komu, do kogo chciałby się zbliżyć, jest dla Ciebie paraliżująco trudne?
34. Czy odpychasz ludzi chłodem? Albo agresją? Bojaźliwością?
35. Czy wolisz raczej trwać w samotności, niż przyglądać się swoim zachowaniom, które Cię w niej utrzymują?
36. Czy lęk przed odrzuceniem lub ośmieszeniem odczuwasz tak silnie, że stale zamykasz się w sobie?
37. Czy podejrzewasz, że w swoim dążeniu do intymności z drugą osobą, jesteś wewnętrznie okaleczony (okaleczona) lub po prostu martwy (martwa)?
38. Czy doświadczasz porażającego lęku przed wykorzystaniem - towarzyskim, seksualnym i/lub uczuciowym?
39. Czy przeżywasz urazę lub złość w stosunku do ludzi, którzy mają intymne związki lub prowadzą tak zwane bujne życie?
40. Czy seks jest dla Ciebie czym odrażającym i wstrętnym?
41. Czy czujesz, że seks jest przeznaczony tylko dla zdrowych ludzi, więc nigdy nie będzie dla Ciebie?
42. Czy jesteś bardziej otwarty (otwarta) wobec osób, z którymi nie grozi Ci bliskość seksualna i/lub uczuciowa?
43. Czy jeśli umawiasz się już na randkę, określasz z góry jej czas, którego nie możesz potem przekroczyć?
44. Czy jesteś uwiązany (uwiązana) do rodziny, bo wyklucza to z Twojego życia inne osoby?
45. Czy z reguły pociągają Cię ludzie nieosiągalni, niedostępni lub odrzucający?
46. Czy uważasz, że w obliczu dawnych, bolesnych i odstraszających przeżyć, nie warto się w nic angażować - zwłaszcza jeśli to inni chcą się do Ciebie zbliżyć?
47. Czy czujesz się swobodniej bądź lepiej się kontrolujesz, jeśli wykluczasz seks, związki uczuciowe i/lub zaproszenia towarzyskie?
48. Czy zazwyczaj jesteś bardziej otwarty (otwarta) wobec obcych niż wobec osób, z którymi jesteś blisko?
49. Czy czujesz się tak odmienny (odmienna) od innych, że boisz się, iż nikt o Ciebie się nie zatroszczy ani Cię nie zrozumie?
50. Czy czujesz, że brakuje Ci miłości w życiu, lecz nie masz pojęcia jak to zmienić?


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Anoreksja emocjonalna - Czy tylko ja tak mam ?
PostNapisane: wtorek 24 sty 2012, 11:17 
Offline

Dołączył(a): wtorek 27 gru 2011, 07:30
Posty: 203
Lokalizacja: okolice oświecimia
Miejscowość: Brzeszcze, Oświęcim, Pszczyna
OnSam ale wiesz zamieszczenie samego testu psychologicznego bez jednak określenie problemu, może być dla Nas problemem w zrozumieniu sytuacji z jaką się borykasz:) anoreksja emocjonalna hmm pierwszy raz się spotkałem z takim sformułowaniem, napisz coś więcej na ten temat. Można bardziej rozwinąć temat:)

_________________
W Panu mym złożyłem całą swą nadzieję, On pochylił się nade mną prośby wysłuchał:)


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Test: Anoreksja emocjonalna - Czy tylko ja tak mam ?
PostNapisane: wtorek 24 sty 2012, 11:28 
Offline

Dołączył(a): wtorek 03 sty 2012, 14:49
Posty: 222
Miejscowość: Rzeszów
Mario, gdybym umiał pozytywnie odpowiedzieć na Twoją zachętę, pewnie nie byłbym... anorektykiem emocjonalnym :D
Tymczasem to nie jest takie proste. Podobno jestem "odcięty od swoich uczuć".
Jeśli odpowiesz sobie TAK na przytłaczającą większość powyższych pytań, będziesz miał obraz anorektyka :)


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Anoreksja emocjonalna
PostNapisane: wtorek 24 sty 2012, 12:54 
Moderator
Offline

Dołączył(a): czwartek 29 gru 2011, 10:30
Posty: 148
Miejscowość: PL
Mnie to wszystko kojarzy się z brakiem poczucia własnej wartości, które można oczywiście zbudować, ale to nie jest takie hop siup i nie jest to również klatka, w której będzie się uwięzionym do końca życia. Z Bożą pomocą i pomocą psychologa/psychoterapeuty można się z tej klatki uwolnić - jeśli jest to głębokim problemem. Jeśli zaś sprawa znajduje się na płytszym (nie głębokim) poziomie to samemu można spróbować "powoli wychodzić do ludzi", ujawniać swoje emocje i obserwować swoje reakcje i reakcje otoczenia. Trudno się wypowiadać w tej sprawie. Może znajdzie się i przeczyta to, ktoś kto ma podobny lub taki sam problem. Podejrzewam, że źródło leży gdzieś w przeszłości. Masz moje (i nasze chyba też) wsparcie w wymianie myśli i w modlitwie.

_________________
"Ufaj Bogu tak, jakby całe powodzenie spraw zależało wyłącznie od Niego; tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał wszystko zdziałać, a Bóg nic nie zgoła". /św. Ignacy Loyola/


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Anoreksja emocjonalna
PostNapisane: wtorek 24 sty 2012, 13:13 
Offline

Dołączył(a): wtorek 03 sty 2012, 14:49
Posty: 222
Miejscowość: Rzeszów
Przyjaciel Ciszy napisał(a):
Masz moje (i nasze chyba też) wsparcie w wymianie myśli i w modlitwie.


Dziękuję.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Anoreksja emocjonalna
PostNapisane: wtorek 24 sty 2012, 18:04 
Offline

Dołączył(a): wtorek 27 gru 2011, 07:30
Posty: 203
Lokalizacja: okolice oświecimia
Miejscowość: Brzeszcze, Oświęcim, Pszczyna
OnSam nie wiem dlaczego ale termin anoreksja emocjonalna kojarzy mi się cały czas z odrzucaniem jakichkolwiek uczuć, ale nie dlatego że one w jakiś sposób wpływają na nas ale dlatego że jest nam z tym dobrze, jednak takie odbijanie emocji uczuć od siebie jest procesem destrukcyjnym wyniszczającym nas, Ja jako człowiek jestem tak skonstruowany, ze uczucia są nieodłączną częścią mojej osoby i pozbywanie się ich do niczego dobrego nie prowadzi. Ty jesteś za szybą jak piszesz chcesz ja rozbić, czyli ma się rozumieć chcesz dopuścić do siebie uczucia innych osób chcesz poczuć emocje z nimi związane, nie wiem dlaczego otoczyłeś się taką szybą, ale jak odkryjesz, że ktoś potrafi kochać Cię bezwarunkowa miłością rozbijesz tą szybę :) Jesteś w moich modlitwach bracie:)

_________________
W Panu mym złożyłem całą swą nadzieję, On pochylił się nade mną prośby wysłuchał:)


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Anoreksja emocjonalna
PostNapisane: wtorek 24 sty 2012, 18:28 
Offline

Dołączył(a): wtorek 03 sty 2012, 14:49
Posty: 222
Miejscowość: Rzeszów
mario napisał(a):
OnSam nie wiem dlaczego otoczyłeś się taką szybą, ale jak odkryjesz, że ktoś potrafi kochać Cię bezwarunkowa miłością rozbijesz tą szybę :) Jesteś w moich modlitwach bracie:)


Dziękuję za modlitwę.

Nie wiem, czy to Forum jest miejscem do roztrząsania pojedyńczych przypadków :) Ale skoro pytasz - wydaje mi się, że wśród przyczyn widzę:
- niskie poczucie własnej wartości,
- lęk przez odrzuceniem/zranieniem,
- lęk przed odkryciem przez innych moich skłonności (czy jak mówią inni - orientacji) .


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Anoreksja emocjonalna
PostNapisane: środa 11 mar 2015, 20:27 
Nieaktywny/-a od ponad 3 m-cy
Offline

Dołączył(a): piątek 06 mar 2015, 11:27
Posty: 7
Miejscowość: Kępno
Ja sama kiedyś byłam chora na anoreksje to jest trudna walka..Ale da się ją wygrać.Jak Mam się wsparcie to da się wygrać


Góra
 Zobacz profil  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group studio kuchni warszawa

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL