Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
  Drukuj

Życie w czystości
Tak, żyję w czystości i w pełni uznaję nauczanie Kościoła.  14%  [ 11 ]
Tak, żyję w czystości, ale nie zgadzam się z nauczaniem Kościoła.  3%  [ 2 ]
Tak, co prawda upadam, ale chcę żyć w czystości i uznaję nauczania Kościoła.  62%  [ 47 ]
Tak, co prawda upadam, ale chcę żyć w czystości z innych powodów, niż nauczanie Kościoła (nie zgadzam się z nim).  7%  [ 5 ]
Nie, wydaje mi się, że nie jestem w stanie żyć w czystości, choć uznaję nauczanie Kościoła.  12%  [ 9 ]
Nie, nie uznaję nauczania Kościoła w tym zakresie.  3%  [ 2 ]
Liczba głosów : 76

Czy żyjesz w czystości?
Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota 16 maja 2015, 21:25 
Offline

Dołączył(a): niedziela 18 gru 2011, 13:08
Posty: 200
Lokalizacja: Poznań
Miejscowość: Poznań
Ankieta służy zweryfikowaniu, jaką jako CHRZEŚCIJANIN HOMOSEKSUALNY jesteśmy grupą - jednolitą, czy niekoniecznie.

_________________
Rekolekcje ignacjańskie - bardzo polecam !


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Czy żyjesz w czystości
PostNapisane: sobota 16 maja 2015, 22:08 
Offline

Dołączył(a): piątek 02 sty 2015, 13:07
Posty: 55
Miejscowość: Toruń
Jaka jest definicja życia w czystości i nieczystości w kontekście tej ankiety?


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Czy żyjesz w czystości
PostNapisane: sobota 16 maja 2015, 22:10 
Offline

Dołączył(a): niedziela 18 gru 2011, 13:08
Posty: 200
Lokalizacja: Poznań
Miejscowość: Poznań
Życie w czystości w sensie dosłownym - nie współżyjesz z mężczyznami/mężczyzną seksualnie oraz nie masturbujesz się.


Wśród wymienianych czynów niszczących cnotę czystości wymienia się:

-cudzołóstwo, rozumiane jako zdrada małżeńska, ale też jako współżycie bez sakramentu małżeństwa przez osoby stanu wolnego (por. Mt 5, 19 i 28)
-gwałt
-kazirodztwo
-świętokradztwo - zarówno grzechy popełniane przez osoby konsekrowane Bogu, jak i wykorzystywanie funkcji sakramentalnych, np. spowiedzi do namawiania do grzechów nieczystych
-czyny samotne zwane masturbacją lub ipsacją - od łacińskiego słowa ipse, sam.

_________________
Rekolekcje ignacjańskie - bardzo polecam !


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Czy żyjesz w czystości?
PostNapisane: niedziela 17 maja 2015, 11:39 
Offline

Dołączył(a): czwartek 07 sie 2014, 18:57
Posty: 233
Miejscowość: Szczecin
Wahałem się pomiędzy pierwszą a trzecią od góry opcją i ostatecznie wybrałem tą "Tak, co prawda upadam, ale chcę żyć w czystości i uznaję nauczania Kościoła"..Niestety, nie jestem bezgrzeszny (choć, co prawda ostatnio udało mi się wytrzymać pół roku, co mnie ogromnie cieszy).


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Czy żyjesz w czystości?
PostNapisane: niedziela 24 maja 2015, 00:33 
Offline

Dołączył(a): czwartek 03 kwi 2014, 22:31
Posty: 18
Lokalizacja: Metropolia Ślaska
Miejscowość: Katowice
Kiedy zbliżyłem się do WiT -u to paradoksalnie zamiast sobie 'pofolgować' w czystości to
gdy miałem możliwość uczestniczyć z nimi we Mszy sw z podaniem kielicha z krwia Pańską do moich rąk, to tak mną ' potrząsnęło' że wtedy gdy miewałem dwa spotkania erotyczne nawet tygodniowo--- minęły dwa lata i nie spotykałem się na seks z nikim.
Ta siła pochodzi nie ode mnie, ja tego/czystości w tym względzie/ nawet P. Bogu nie potrafiłem obiecać, to przyszło od Niego z Jego przestrzeni.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Czy żyjesz w czystości?
PostNapisane: niedziela 24 maja 2015, 00:42 
Offline

Dołączył(a): czwartek 03 kwi 2014, 22:31
Posty: 18
Lokalizacja: Metropolia Ślaska
Miejscowość: Katowice
Musze dodac ze moja czystosc jest niepełna, gdyz masturbacją bronie sie przed stanem, kiedy oczu nie moglbym oderwac od meskich osobnikow nawet na ulicy , a lekow na obnizenie libido nie ma skutecznych/bezpiecznych


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Czy żyjesz w czystości?
PostNapisane: niedziela 24 maja 2015, 11:37 
Offline

Dołączył(a): niedziela 13 paź 2013, 20:18
Posty: 400
Miejscowość: Katowice
No właśnie mam też czasami takie wrażenie, że człowiek musi jakby wybrać mniejsze zło.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Czy żyjesz w czystości?
PostNapisane: niedziela 24 maja 2015, 14:25 
Offline

Dołączył(a): czwartek 21 maja 2015, 22:04
Posty: 57
Miejscowość: Kraków
Wybrać mniejsze zło... Tak jakoś mi się skojarzyło z dniem dzisiejszych wyborów :D

Ad rem. Jesteśmy tylko ludźmi, jakże często włada nami czysta fizjologia. Zaznaczyłem najczęściej wybieraną opcję. Pomimo upadków staram się żyć w czystości duchowej i cielesnej, chociaż ciężko jest ją zachować, zwłaszcza będąc w związku.

_________________
Odi profanum vulgus et arceo.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Czy żyjesz w czystości?
PostNapisane: niedziela 24 maja 2015, 16:08 
Offline

Dołączył(a): niedziela 13 paź 2013, 20:18
Posty: 400
Miejscowość: Katowice
Najważniejsze to nie ustawać w walce :)


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Czy żyjesz w czystości?
PostNapisane: niedziela 24 maja 2015, 16:11 
Offline

Dołączył(a): czwartek 21 maja 2015, 22:04
Posty: 57
Miejscowość: Kraków
Dziś na kazaniu usłyszałem mądre zdanie. "Pan Bóg kocha nas zwłaszcza wtedy, kiedy powstajemy z grzechu, niż żyjemy ciągle w czystości." Pozostawiam bez komentarza do wewnętrznego rozważenia.

_________________
Odi profanum vulgus et arceo.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Czy żyjesz w czystości?
PostNapisane: niedziela 24 maja 2015, 16:14 
Offline

Dołączył(a): niedziela 13 paź 2013, 20:18
Posty: 400
Miejscowość: Katowice
Trzeba przyznać, że zdanie trochę kontrowersyjne. Z drugiej strony często mówi się o tym, że Pan Bóg kocha to, co słabe.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Czy żyjesz w czystości?
PostNapisane: niedziela 24 maja 2015, 16:16 
Offline

Dołączył(a): czwartek 21 maja 2015, 22:04
Posty: 57
Miejscowość: Kraków
Jasne, można zrozumieć, że tych ciągle żyjących w czystości Bóg kocha mniej. Ale tak nie jest. Odsyłam do przypowieści o synu marnotrawnym i wypowiedzi ojca do drugiego syna, podczas kiedy wyprawiał ucztę :)

_________________
Odi profanum vulgus et arceo.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Czy żyjesz w czystości?
PostNapisane: niedziela 24 maja 2015, 16:22 
Offline

Dołączył(a): niedziela 13 paź 2013, 20:18
Posty: 400
Miejscowość: Katowice
No właśnie, bo my to po ludzku czasem tak niestety odbieramy :)


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Czy żyjesz w czystości?
PostNapisane: czwartek 04 cze 2015, 19:20 
Wybrałem opcję drugą. Żyję w czystości, ale nauczanie Kościoła coraz częściej sprawia, że mam ochotę wyjść kiedy jest głoszone kazanie. W porównaniu do zasad Kościoła mam chyba zbyt liberalne podejście do życia.


Góra
  
 

Re: Czy żyjesz w czystości?
PostNapisane: czwartek 04 cze 2015, 22:03 
Offline

Dołączył(a): niedziela 08 kwi 2012, 23:57
Posty: 168
Miejscowość: śląskie / Warszawa
"Tak, co prawda upadam, ale chcę żyć w czystości z innych powodów, niż nauczanie Kościoła (nie zgadzam się z nim)."

Ja zaznaczyłem tę odpowiedź, ale to dlatego, że nie znalazłem tutaj dobrej dla siebie odpowiedzi. Byłoby nią - to co kiedyś już zresztą pisałem, że szanuję nauczanie Kościoła, jest mi bliskie, chciałbym postępować według niego, być może nawet uda mi się być w białym związku albo przeżyć sensownie życie w pojedynkę, ale dopuszczam w swoim sumieniu również bliskość seksualną w stabilnym, głębokim związku homoseksualnym.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Czy żyjesz w czystości?
PostNapisane: sobota 06 cze 2015, 13:00 
Offline

Dołączył(a): piątek 05 cze 2015, 09:23
Posty: 180
Miejscowość: Warszawa
zaznaczyłem Tak, co prawda upadam, ale chcę żyć w czystości z innych powodów, niż nauczanie Kościoła (nie zgadzam się z nim).
Są rzeczy które w nauczaniu Kościoła czy Jego postępowaniu mi nie pasują.

_________________
Konrad


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Czy żyjesz w czystości?
PostNapisane: poniedziałek 08 lut 2016, 14:43 
Offline

Dołączył(a): wtorek 08 gru 2015, 12:07
Posty: 18
Miejscowość: KATO/KRAK
Szkoda tylko że przy zadanym pytaniu nie została sprecyzowana definicja czystości; bo wydaje mi się że ankieta dotyczy raczej abstynencji seksualnej aniżeli czystości. Pewnym dość gorzkim spostrzeżeniem z mojej strony, będzie zauważenie ogólnego utożsamienia grzechów związanych z seksualnością, z nieczystością - wynoszonych ponadto na piedestał grzechów głównych. Ta ogólna fiksacja na punkcie seksualności w dyskursie, nazwijmy go - potocznym - ze strony księży katolickich jest pewną aberracją. Oczywiście nie mogę wypowiadać się za resztę moich wierzących znajomych, jednakże mam pewną grupkę osób, która zamiast słuchać w kościele moralniaków odnoszących się do spraw związanych z VI przykazaniem, wolała by posłuchać o tym że jestem częściowo zanurzony w świecie animalia - w świecie popędów, pragnień i potrzeb. Z drugiej strony głową jestem obecny w świecie transcendencji, skąd te moje popędy i pragnienia mogę rozumowo kontrolować. Summa summarum, kazanie takie zachęcało by do "abstynencji seksualnej"/"ograniczeń aktywnych aktów seksualnych" itd. przez wskazanie, że celibat/czystość nie jest czymś nienaturalnym (jak sugerują pewni seksuolodzy) lecz należy do natury człowieka - natury rozumowej.

_________________
"Człowiek jest tym bardziej przewidywalny, w im większym stopniu jest wolny" (Max Scheler)


Góra
 Zobacz profil  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group studio kuchni warszawa

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL