Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
  Drukuj

The Chosen - serial o życiu Jezusa
Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela 25 gru 2022, 07:45 
Offline

Dołączył(a): czwartek 16 gru 2021, 14:29
Posty: 96
Miejscowość: Kraków
Ciekawy serial o życiu Pana Jezusa "The Chosen" na TVP1 od 27 grudnia codziennie przez 8 dni o 8.35, a w necie tu:

https://www.angel.com/watch/the-chosen/ ... ac4fe55dd7


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: The Chosen - serial o życiu Jezusa
PostNapisane: poniedziałek 13 lut 2023, 21:48 
Offline

Dołączył(a): środa 23 lis 2022, 19:19
Posty: 49
Miejscowość: Północna PL
Cześć,

mam takie pytanie, czy Ktoś oglądał ten serial? Pytam, bo chciałem po niego sięgnąć (kupić DVD). Jednak natknąłem się na recenzję na kanale Dawida Mysiora (link poniżej).

https://www.youtube.com/watch?v=EQfdeE5qc9s

Co sądzicie o tym serialu i tej recenzji?

Pozdrawiam

Matt


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: The Chosen - serial o życiu Jezusa
PostNapisane: wtorek 14 lut 2023, 11:25 
Offline

Dołączył(a): poniedziałek 30 lip 2012, 12:35
Posty: 556
Lokalizacja: Warszawa
Miejscowość: Warszawa
Serialu nie oglądałam ale Pana Mysiora słuchałam kiedyś i jego zdanie nie ma dla mnie znaczenia


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: The Chosen - serial o życiu Jezusa
PostNapisane: wtorek 14 lut 2023, 19:19 
Offline

Dołączył(a): niedziela 18 sie 2019, 21:10
Posty: 384
Miejscowość: Poznań
Mateuszu,

Obejrzałam każdy odcinek serialu the Chosen.

Jestem zachwycona.

po co kupować DVD

tu masz za darmo z napisami po polsku

https://watch.thechosen.tv/episode/seas ... ou-by-name

wypróbuj sam i oceń jak na Ciebie działa

mój Tata obejrzał pierwszy odcinek i podsumował, że to nie jego bajka

Serial jest wierny Ewangeli plus dość dokładnie stara się też odwzorować zarówno kulturę żydowską jak i realia historyczne czasów Jezusa.

Recencji Mysiora nie zamierzam słuchać. Mogę się tylko domyślać , że pewnie mówi o Matce Boskiej.

Serial robią nie-katolicy , więc zakładają, że Maryja urodziła Jezusa jak każda inna kobieta. Przypominam, że w Ewangelii nie ma dokładnego opisu jak wyglądały te narodziny. Zakładamy , że były wyjątkowe na podstawie objawień Emmerich, ale żaden katolik nie ma obowiązku w nie wierzyć. Jest też nie dosłowne, ale jednak zasugerowanie, że Maryja miała inne dzieci - co też nie dziwi , bo w Ewangeli czytamy o braciach Jezusa - Kościól Katolicki uczy, że to byli jego kuzyni. Za to nie ma sie co dziwić protestantom z ich " sola striptura", że wzieli to na dosłownie. Ale moim zdaniem to są nieistotne w tym wypadku kwestie, bo:

Serial przedstawia Jezusa i Apostołow i kobiety chodzące z Jezusem jako żywe postacie z krwi i kości, ma się wrażenie, że to nasi przyjaciele. I moim skromnym zdaniem wszystko co mówi i robi Jezus jest zgodne z Ewangelią.


Matka Boska jest ukazana z szacunkiem i jest pięknie pokazana jej więż z Jezusem, ich wzajemna miłość, to jak się wspierają nawzajem.

Słuchałam też Żydów Mesjanistycznych, którzy komentują poszczególne odcinki i oni mówią, że bardzo wiele szczegółów jest wiernych rzeczywistości historycznej. Np. wielkość i wygląd synagogi odpowiada mniej więcej wykopaliskom z czasów Jezusa, jest też świetnie i zgodnie z historyczną prawdą ukazany podział na różne frakcje Żydów - faryzeusze, sadyceusze, zeloci.

Trzeba pamiętać, że część serialu to fikcja literacka, ale nawet ta część fikcyjna jest niesamowita, bo pokazuje jak poznanie Jezusa zmienia ludzkie , pogmatwane życia.

Jest też w tym serialu sporo humoru.

Ja lubię słuchać Michała Świderskiego i on ten serial poleca. Nie zgadza się tylko z jedną sceną , w której Jezus tłumaczy komuś dlaczego go nie uzdrowił, bo Świderski uważa , że wolą Boża jest by każdy był zdrowy.

Dla mnie Jezus , Apostołowie , Maria Magdalena stali mi się bardziej bliscy dzięki temu serialowi.

Dodam też , że serial spodobał mi się na tyle, że nawet go zasponsorowałam, by mogli kręcić dalsze odcinki.

Serial jest robiony z datków publiczności.

Ciekawostka - budując plan zdjęciowy oni pokrywają ściany cytatami z Pisma Świętego :)

Moim zdaniem to Boże dzieło i widać tu działanie Ducha Świętego.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: The Chosen - serial o życiu Jezusa
PostNapisane: wtorek 14 lut 2023, 20:04 
Offline

Dołączył(a): niedziela 18 sie 2019, 21:10
Posty: 384
Miejscowość: Poznań
Od strony miłośników dobrego kina: piękna muzyka, dobre aktorstwo, subtelna gra światłem, barwne kostiumy.

Ten serial jest po prostu bardzo dobrze zrobiony i właśnie jako taki można go polecać nawet ateistom, czy ludziom innej wiary. Jako dobrą rozrywkę obyczajowo-historyczną, dobrze zrobioną, a jeśli w trakcie oglądania ich serca poruszy Duch Świety - tym lepiej :)

A Duch porusza - są sceny , gdy łzy same płyną i są to dobre łzy.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: The Chosen - serial o życiu Jezusa
PostNapisane: wtorek 14 lut 2023, 20:06 
Offline

Dołączył(a): niedziela 18 sie 2019, 21:10
Posty: 384
Miejscowość: Poznań
Mateuszu, zachęcam Cię, obejrzyj pierwszy odcinek i napisz w tym wątku na Forum jak Ci się spodobał.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: The Chosen - serial o życiu Jezusa
PostNapisane: sobota 18 lut 2023, 19:48 
Offline

Dołączył(a): piątek 05 cze 2015, 09:23
Posty: 180
Miejscowość: Warszawa
dzisiaj znalazłem taki filmik odnośnie tego serialu. co o tym myślicie????

mi osobiście film chata, przytoczony przez tą Panią, pomógł podjąć trud wybaczania

_________________
Konrad


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: The Chosen - serial o życiu Jezusa
PostNapisane: sobota 18 lut 2023, 23:18 
Offline

Dołączył(a): niedziela 18 sie 2019, 21:10
Posty: 384
Miejscowość: Poznań
Hej Konradzie,

nie widzę linka do tego filmu, o którym piszesz w Twoim wpisie


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: The Chosen - serial o życiu Jezusa
PostNapisane: niedziela 19 lut 2023, 14:30 
Offline

Dołączył(a): piątek 05 cze 2015, 09:23
Posty: 180
Miejscowość: Warszawa
Ania napisał(a):
Hej Konradzie,

nie widzę linka do tego filmu, o którym piszesz w Twoim wpisie

dzięki Aniu za zwrócenie uwagi.
ostatnio jakiś nie przytomny jestem.

oto link:

https://www.youtube.com/watch?fbclid=Iw ... e=youtu.be

_________________
Konrad


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: The Chosen - serial o życiu Jezusa
PostNapisane: niedziela 19 lut 2023, 17:41 
Offline

Dołączył(a): niedziela 18 sie 2019, 21:10
Posty: 384
Miejscowość: Poznań
Posluchalam pierwsze 9 min.

Pani wyraznie mowi, ze obejrzala tylko kilka fragmentow, niektore byly dosc dlugie. Ja obejrzalam wszystkie odcinki.

Ona by chciala widziec w Jezusie chodzacym po Ziemi boskosc i chwale.

A ja dzieki temu serialowi poznalam Jezusa ktory jest 100 czlowiekiem i 100 Bogiem.

Chwala Jezusa tak naprawde w Ewangelii objawia sie na Gorze Tabor.

Jezus nie jest w tym serialu zadnym hipisem.
Jest wrazliwym czlowiekiem z poczuciem humoru. Gdy wysyla Apostolow dwojkami na misje, oni pytaja czy zgina. On odpowiada - tym razem nie.

Tu nie ma samych radosnych scen.

Jest moment, gdy w Nazarecie w synagodze czyta Izajasza i mowi im trudne slowa, a ludzie, ktorych znal od dziecinstwa wyprowadzaja go za miasto i chca ukamieniowac. Dzieki tej scenie zrozumialam jak bardzo Mu musialo byc wtedy przykro, ze Swoi go nie przyjeli.

Co do Chaty - uwielbiam scene Jezusa z pstragiem :)



Góra
 Zobacz profil  
 

Re: The Chosen - serial o życiu Jezusa
PostNapisane: niedziela 19 lut 2023, 17:53 
Offline

Dołączył(a): niedziela 18 sie 2019, 21:10
Posty: 384
Miejscowość: Poznań
https://www.gosc.pl/doc/8014393.Siostra ... o-myslenia

Artykul w ktorym Siostra Judyyta Pudelko komentuje serial. Z trescia tego artykulu sie zgadzam.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: The Chosen - serial o życiu Jezusa
PostNapisane: poniedziałek 20 lut 2023, 09:41 
Offline

Dołączył(a): poniedziałek 30 lip 2012, 12:35
Posty: 556
Lokalizacja: Warszawa
Miejscowość: Warszawa
Po co skażać siebie cudzymi komentarzami zamiast po prostu obejrzeć film.
Rozumiem, że jest obawa (sama ją mam), że film wypaczy nam obraz JEzusa jaki mamy.
Dlatego zamiast czytać komentarze, które już wtłoczyły nasze myślenie w cudze ścieżki, albo po prostu obejrzyjcie ten film albo darujecie sobie słuchanie i czytanie cudzych wywodów.
Pozwalacie, aby ktoś nakłada na Wasze oczy własne filtry.
Ludzie mają zaburzenia osobowości, są uwarunkowania traumami, lękami i to jest fundament ich osądów tego co widzą i słyszą.

Zwróćcie siedo Jezusa z prośbą, aby On pokazał czy ten film będzie z korzyścia dla Was czy nie.
Zapytajcie się spowiednika

A nie czytacie jakieś komentarze


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: The Chosen - serial o życiu Jezusa
PostNapisane: środa 22 lut 2023, 19:45 
Offline

Dołączył(a): środa 23 lis 2022, 19:19
Posty: 49
Miejscowość: Północna PL
Cześć wszystkim,

trochę minęło czasu od mojego pytania. Dziś obejrzałem pierwszy odcinek. Właściwie to mnie nudził i chciałem wyłączyć, ale jestem taki, że daję szansę. Pod koniec była pierwsza scena z Jezusem. Oczywiście nie będę spoilerował, jednak chciałbym powiedzieć, że na końcówce tego odcinka poleciały mi łzy, co rzadko mi się zdarza. Będę oglądał dalej. Dziś tylko tak krótko. Nie jestem dobry w pisaniu. Więcej napiszę po obejrzeniu pierwszego sezonu.

Pozdrawiam Wszystkich

Matt


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: The Chosen - serial o życiu Jezusa
PostNapisane: wtorek 07 mar 2023, 18:23 
Offline

Dołączył(a): poniedziałek 30 lip 2012, 12:35
Posty: 556
Lokalizacja: Warszawa
Miejscowość: Warszawa
Zachęciłeś mnie do obejrzenia:)
Po Wielkim Poście obejrzę


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: The Chosen - serial o życiu Jezusa
PostNapisane: wtorek 07 mar 2023, 19:28 
Offline

Dołączył(a): środa 23 lis 2022, 19:19
Posty: 49
Miejscowość: Północna PL
Wiesz ja te osiem odcinków pierwszego sezonu już obejrzałem, ale że jako jest drugi sezon, również go chcę obejrzeć i potem coś więcej napiszę.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: The Chosen - serial o życiu Jezusa
PostNapisane: środa 22 mar 2023, 21:01 
Offline

Dołączył(a): środa 23 lis 2022, 19:19
Posty: 49
Miejscowość: Północna PL
Witam wszystkich serdecznie,

obejrzałem dwa sezony. To co mogę napisać, to dość ciekawie zostały zrobione. Właściwie już przed pierwszym odcinkiem jest powiedziane, aby samodzielnie czytać Nowy Testament. Z tym się zgodzę, bo wiele scen i postaci jest fikcyjnych. W tym serialu miesza się rzeczywistość przedstawiona na kartach Ewangelii z fikcyjnymi wydarzeniami. Jednak to zostało zręcznie przedstawione, że nawet te fikcyjne wydarzenia są prawdopodobne. Co do chronologii wydarzeń nie jest ona zachowana, choć jak pisałem wcześniej to sami autorzy zachęcają do samodzielnego czytania Pisma Świętego. Człowiek, który zna choć trochę Ewangelię wyłapie te nieścisłości. Sceny cudów są bardzo dobrze zrobione. Chwytają za serce. Dialogi bohaterów zostały właściwie dostosowane do współczesności. Nie sądzę, że ludzie wtedy tak mówili, oczywiście to dotyczy niektórych scen.

Podsumowując oceniam ten serial dość wysoko. Jednak również trzeba zachować ostrożność, podczas jego oglądania z uwagi na fikcyjne wydarzenia w nim przedstawione. To co jeszcze mogę dodać to, że należy wiedzę czerpać z Ewangelii.

Autorzy wspominali, że planują osiem sezonów. Myślę, że kolejne, jeśli będą dostępne również obejrzę.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: The Chosen - serial o życiu Jezusa
PostNapisane: poniedziałek 27 mar 2023, 16:43 
Offline

Dołączył(a): poniedziałek 30 lip 2012, 12:35
Posty: 556
Lokalizacja: Warszawa
Miejscowość: Warszawa
Obejrzałam wiele filmów religijnych (na podstawie Biblii oparty scenariusz) i żaden z nich nie był ściśle oparty na Biblii. Nie mówię tutaj o kwestiach, których w Biblii nie było opisanych ale takie, które były też były inaczej przedstawione. Jednak nie uumniejsza to mojego odbioru. Warto tylko przed jak i po filmie przeczytać tę historę w Biblii


Góra
 Zobacz profil  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group studio kuchni warszawa

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL