4. Wojciech Eichelberger - Zdradzony przez ojca. Motywacją do napisania tej książki jest chęć przyjścia z pomocą mężczyznom. Ta książka nie została napisana przeciwko komukolwiek. Jej celem jest ostrzeżenie przed negatywnymi psychologicznymi i obyczajowymi konsekwencjami nieobecności ojca w rodzinie. Mam nadzieję, że okaże się ona pomocna zarówno mężczyznom, którzy chcą lepiej zrozumieć siebie, swoje matki i kobiety – a także kobietom, które chcą lepiej zrozumieć synów i mężczyzn oraz siebie w roli matek swoich synów.
5. Stworzeni-do-milosci-sklonnosci-homoseksualne-i-kosciol-katolicki - Ks. Michael Schmitz
Ks. Michael Schmitz w kompetentny a przy tym przystępny sposób mówi nam o tym, że w Kościele katolickim jest miejsce dla osób homoseksualnych. Odnosi się on przy tym z wielkim zrozumieniem i współczuciem do ich, niejednokrotnie trudnych, doświadczeń. Tłumaczy nauczanie Kościoła, osadzając je w chrześcijańskim rozumieniu natury człowieka oraz istoty prawdziwej miłości. Podkreśla, że choć po grzechu pierworodnym wszyscy zmagamy się z samymi sobą (ze swoimi emocjami, pragnieniami, seksualnością) to wszyscy jesteśmy także stworzeni do pełni życia i miłości.
"Nie musicie się lękać niczego, co w niej znajdziecie, nawet jeśli sfera seksualna jest dla was polem zmagań, walki i upadków (...) Nie znaczy to jednak, że książka ta nie będzie stawiać wyzwań. Podążanie za Chrystusem zawsze niesie ze sobą wyzwania, lecz zawsze jest możliwe i warte wysiłku." -fragment książki
W skrócie:
-nauczanie Kościoła na temat pociągu do osób o tej samej płci, -podejście uwzględniające chrześcijańskie rozumienie natury człowieka oraz istotę prawdziwej miłości, -pełne zrozumienia i współczucia dla niejednokrotnie trudnych doświadczeń osób homoseksualnych, -książka osobista, kompetentna i napisana przystępnym językiem,
Pomaga znaleźć odpowiedzi na fundamentalne pytania: -Dokąd mogę się zwrócić, gdy czuję się zdezorientowany w kwestii swojej płciowości? -Kim jestem? -Jaka jest moja tożsamość, także seksualna, i jak z miłością ją zaakceptować? -Co powinienem zrobić w kwestii tego, co odczuwam? -Co powiedzieć bliskiej osobie, która wyznaje prawdę o sobie? -Jak, dzięki nauce Chrystusa, dążyć do miłości i wolności?
6. Homoseksualizm-przeglad-swiatowych-analiz-i-badan - Beata Wieczorek
Pierwsza na polskim rynku przekrojowa książka stanowiąca przegląd badań zjawiska homoseksualizmu. Analiza dowodów naukowych na poparcie konkurencyjnych hipotez odnoszących się do tego, czym jest homoseksualizm i jak powstaje. SYMPTOMY, PRZYCZYNY I TERAPIA HOMOSEKSUALIZMU HOMOSEKSUALIZM W HISTORII - W RÓŻNYCH KULTURACH GENY, WPŁYWY ŚRODOWISKA, CZY WOLNY WYBÓR? DYSKRYMINACJA W OBIE STRONY RUCH LGBTQ I JEGO ODDZIAŁYWANIE TECHNIKA „SALAMI”: STOPNIOWA ZMIANA POSTAW SPOŁECZNYCH CHRZEŚCIJAŃSTWO, JUDAIZM A HOMOSEKSUALIZM OGÓLNA TEORIA HOMOSEKSUALIZMU
Wszechstronne i interdyscyplinarne opracowanie: naświetlające zagadnienie od strony historii i statystyki, poprzez prawo, kwestie medyczne, terapię i zjawiska społeczne, aż po listę organizacji pomocowych czy porady praktyczne. Nie kieruj się emocjami - sięgnij po udokumentowane dowody naukowe.
7. Richard Cohen - Gdy twoje dziecko jest gejem.
Oto kolejna już w Wydawnictwie Światło-Życie publikacja Richarda Cohena – człowieka, który bywa postrzegany jako symbol nieugiętej i zwycięskiej walki z własną słabością przejawiającą się m.in. w skłonnościach homoseksualnych. Osobiste doświadczenie i nabyte umiejętności terapeutyczne pozwoliły mu opisać najpierw drogę, jaką przebył, by osiągnąć wewnętrzną wolność a następnie wypracowaną przez siebie metodę pomagania innym. Zawarł to w swej pierwszej książce Wyjść na prostą. Rozumienie i uzdrawianie homoseksualizmu. Obecna książka jest również jego świadectwem, ale przede wszystkim swoistym poradnikiem – tym razem skierowanym do rodziców, którzy dowiadują się czy odkrywają, że ich dziecko wykazuje homoseksualne skłonności. Przekonujący, autentyczny język oraz bardzo osobista forma, w jakiej R. Cohen zwraca się do czytelnika sprawia, że może się on poczuć ogarnięty troską i zrozumieniem oraz z zaufaniem przyjąć proponowane kierunki działania. Prowadzą one najpierw ku własnej przemianie każdego z rodziców, następnie do uzdrowienia relacji w rodzinie i w końcu do uzdrowienia w kontekście szerszej wspólnoty. Dana przez autora możliwość zrozumienia istoty i przyczyn homoseksualizmu oraz odkrycia bardzo konkretnej drogi wyjścia, poprzez bezwarunkową miłość – przywraca nadzieję na uzdrowienie całej rodziny, w której każdy stanie się dojrzały do tego, by bez lęku i w prawdzie być dla drugiego. Pełne zapału, wiary i mocy świadectwo autora i innych osób, które przywołuje w swej książce, dodaje odwagi w podjęciu tej długiej i niełatwej, ale możliwej do przejścia drogi.
8. Richard Cohen - Wyjść na prostą.
Dlaczego niektórych ludzi pociągają seksualnie osoby tej samej płci?
Czy urodzili się takimi? Czy oni lub ich bliscy popełnili jakiś życiowy błąd?
Czy osoby odczuwające pociąg homoseksualny mogą doświadczyć przemiany?
Jakie postawy wobec takich ludzi i ich zachowań ma przyjmować społeczeństwo?
Nie przyjmuj na wiarę niczego, co mówią Ci o twoich skłonnościach homoseksualnych. Przeczytaj książkę człowieka, który sam tego doświadczył, wyszedł z homoseksualizmu, a dziś jako mąż, ojciec i terapeuta pomaga tysiącom ludzi w tej samej sytuacji. To nie jest czyste teoretyzowanie naukowca. To książka pisana z pasją przez osobę, która dokładnie wie, czego doświadczasz i chce Ci pomóc. Nota wydawcy:
Książka przedstawia rozumienie homoseksualizmu przede wszystkim jako konsekwencji zaburzenia czy niepełnych relacji w najbliższej rodzinie i jednocześnie wytycza konkretną drogę do przemiany. Ukazuje rolę zaangażowanej obecności innych oraz znaczenie duchowego wzrastania w tym procesie ?wychodzenia na prostą?. Swoją dynamikę książka zawdzięcza licznym osobistym wyznaniom Autora, który sam doświadczał skłonności homoseksualnych i przeszedł opisywaną drogę. Obecnie jest mężem i ojcem rodziny, a także terapeutą i doradcą osób na drodze przemiany.
9. GERARD VAN DEN AARDWEG - HOMOSEKSUALIZM I NADZIEJA
Dr van den Aardweg, psycholog holenderski z wieloletnim doświadczeniem klinicznym, oferuje swoją analizę w czasach, gdy pracownicy poradni, pastorzy i sami homoseksualiści są przygotowani do nowego podejścia. Z jednej strony uznajemy, że orientacja homoseksualna jest głęboko zakorzeniona i że homoseksualistom nie można po prostu kazać się zmienić. Z drugiej strony, kryzys wywołany przez AIDS i neurotyczne cierpienie tak wielu homoseksualistów powodują, że nie chcemy już. dłużej akceptować stylu życia homoseksualistów na warunkach proponowanych przez homoseksualistów wojujących. Dr van den Aardweg umieszcza homoseksualizm w nowym. istotnym kontekście - kontekście nadziei na przemianę. Nakreśla tryb leczenia, ilustrowany analizami przypadków, który dla większości okazał się skuteczny. Leczenie wymaga poważnego zaangażowania czasu i energii, a szczególnie cierpliwości i ciężkiej pracy ze strony samego homoseksualisty. Lecz w wielu przypadkach okazało się. że prowadzi on homoseksualistę do pełnej orientacji heteroseksualnej.
10. HOMOSEKSUALIZM A MIŁOŚĆ- ks. Józef Augustyn SJ
Pisanie o homoseksualizmie wymaga dzisiaj szczególnej odwagi. Sprawa staje się wyjątkowo trudna, gdy wypowiada się duchowny katolicki. Jednakże ks. J. Augustyn SJ, od lat poszukujący właściwego spojrzenia na ludzką seksualność, także i tym razem sprostał niełatwemu zadaniu, Powstała książka spokojna, osadzona dobrze w najnowszej literaturze przedmiotu, odwołująca się także do świadectw konkretnych osób. Wielokrotnie przywoływane i cytowane dokumenty Kościoła dobitnie świadczą o tym, że spojrzenie Kościoła na homoseksualizm jest bardzo ludzkie, nie ma w nim potępienia, ale jest obecna zachęta do zrozumienia i pomocy osobom zranionym homoseksualnie. Książka niniejsza ma stanowić przeciwwagę dla prac amerykańskich, poruszających ten sam temat, ale zachęcających wprost do pójścia za swoją skłonnością.
Spis treści:
Od autora I. Zmiana spojrzenia II. Walka homoseksualistów III. Błędne koło IV. Używana terminologia - pojęcie homoseksualizmu V. Częstotliwość występowania homoseksualizmu VI. Indywidualne rozeznanie każdej sytuacji VII. Przyczyny homoseksualizmu VIII. Niektóre rysy emocjonalności osoby homoseksualnej IX. Kościół a homoseksualizm X. Homoseksualizm w Biblii XI. Ocena moralna zachowań homoseksualnych XII. Pomoc terapeutyczna XIII. Pomoc duchowa XIV. Pomoc rodziców XV. Doświadczenie przebaczenia XVI. Homoseksualizm a ludzka miłość XVII. Medytacje XVIII. Świadectwa
11. Dlaczego nie nazywam siebie gejem? Jak zrozumiałem swoją seksualność i odnalazłem harmonię - Daniel Mattson
Daniel C. Mattson kilkanaście lat angażował się w relacje homoseksualne. Droga poszukiwania szczęścia, spełnienia i wolności doprowadziła go z powrotem do Kościoła i życia w czystości. Na jego opowieść składają się własne przeżycia, splecione z odniesieniami do nauki Kościoła katolickiego o homoseksualizmie i czystości. Opowiada szczerze i konkretnie, bez uników. Uczciwie i uniwersalnie pisze o samotności i zmaganiu. To zapis podróży przez życie – by wreszcie odnaleźć swoją prawdziwą tożsamość jako umiłowanego dziecka Bożego.
"Wydaje mi się, że powinniśmy nabierać naturalnych podejrzeń co do słów, którymi mężczyźni określają swoją seksualność: to największy obszar, w którym brakuje im obiektywizmu. Najważniejszy powód, dla którego nie nazywam siebie gejem, jest prosty: nie uważam, by była to obiektywna prawda. W moich prywatnych poszukiwaniach najlepszego rozumienia siebie i własnej seksualności fascynowało mnie myślenie innych mężczyzn i kobiet doświadczających skłonności homoseksualnych, którzy również nie uważali, że słowo „gej” jest wobec nich adekwatne – ludzi takich jak Gore Vidal, który nigdy nie uważał się za geja, mimo że miał wielu kochanków. W eseju zatytułowanym Sex is Politic (Seks to polityka) napisał: „Często myślałem, że powodem, dla którego jeszcze nikt nie wymyślił słowa określającego homoseksualistę (czasami zwanego gejem, pedałem, odmieńcem, itp.) jest fakt, że takowy nie istnieje”. Całkowicie się z nim zgadzam. Współczesna obiegowa mądrość stwierdziłaby, że przechodzi okres zaprzeczenia albo cierpi z powodu zinternalizowanej homofobii (osobiście spotkałem się już z tymi zarzutami), ale jego myślenie uważam za jak najbardziej uprawnione, oparte na dwojakim charakterze ludzkiej natury oraz fakcie, że człowiek jako istota upadła może doświadczać wielu skłonności i namiętności". -fragment książki
W skrócie: Pięć części, w których autor kolejno:
-opowiada historię swojego życia, -udowadnia, że świat rozpaczliwie potrzebuje seksualnej normalności, zakorzenionej w odzyskiwaniu rzeczywistości, -opisuje własne zmagania z życiem w czystości, które można praktykować jedynie dzięki łasce i mocy Bożej, -dzieli się refleksją na temat daru przyjaźni oraz pokusy, jaką może on ze sobą nieść, -wskazuje wagę cnoty pokory i wielkoduszności w życiu każdego, kto pragnie żyć w czystości.
12. Alan Medinger - Podróż ku pełni męskości.
Książka powstała z myślą o tych, którzy pragną przezwyciężyć swój homoseksualizm, ale przekazuje także wiele prawd ogólnych dotyczących akceptacji i rozwoju męskiej tożsamości. Autor proponuje nam przejście przez kolejne etapy rozwojowe dorastania do męskości, bez dróg na skróty. Jeżeli nie uczyniliśmy tego, będąc chłopcami, musimy zrobić to w wieku dojrzałym. Pokazuje na czym polega męskość i jakie ma znaczenie oraz jak ją realizować w zgodzie z uniwersalnym Bożym planem.
16. WSTYD I UTRATA PRZYWIĄZANIA. Praktyczne zastosowanie terapii reparatywnej - Joseph J. Nicolosi.
Książka Nicolosiego, psychiatry i psychoterapeuty, pokazuje praktykę psychoterapii niechcianego pociągu do tej samej płci (SSA - Same Sex Attraction). Wyjaśnia genezę homoseksualizmu biorąc pod uwagę czynniki biologiczne, teorie psychodynamiczne i elementy teorii systemowej. Wyróżnia typy homoseksualizmu męskiego sprzed fazy identyfikacji płciowej i po fazie identyfikacji płciowej. Opisuje w sposób wyczerpujący proces terapii reparatywnej, wypracowany w czasie 25 lat praktyki klinicznej z mężczyznami SSA.
Jest to pierwszy w Polsce, kompletny podręcznik dla psychoterapeutów, opisujący zarówno proces terapeutyczny jak i genezę powstawania niechcianego homoseksualizmu. W pierwszej części książki opisany jest proces formowania się homoseksualizmu w rodzinie triadyczno-narcystycznej, druga część zawiera proces leczenia niechcianego homoseksualizmu, trzecia zaś przedstawia proces pracy z żalem jako etap zdrowienia i utrwalania nowych zachowań.
|