Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
  Drukuj

Brewiarz dlla świeckich
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa 30 sty 2013, 09:21 
Dla tych bardziej ambitnych polecam modlitwę kościoła, psalmy i krótkie czytania dają do myślenia i nastrajają pozytywnie na cały dzień i noc, od roku odmawiam jutrznię i nieszpory i dzięki tym modlitwom dogłębnie dotarło do mnie wiele fragmentów Słowa Żywego, Liturgia Godzin jest tą modlitwą która daje do myślenia i kontemplacji, stawia moje życie codziennie w nowej perspektywie i co najważniejsze dla mnie jest zawsze ciekawa i zawsze nowa.
Bóg z Wami


Góra
  
 

Re: Brewiarz dlla świeckich
PostNapisane: środa 30 sty 2013, 21:18 
Ze swojej strony mogę powiedzieć, że rzeczywiście jest to bardzo ciekawy sposób na modlitwę, sam czasami odmawiam, niemniej jednak potrzeba bardzo dużo samozaparcia przynajmniej na początku, bo brewiarz nie należy do najłatwiejszych praktyk modlitewnych ;)

Pozdrawiam


Góra
  
 

Re: Brewiarz dlla świeckich
PostNapisane: niedziela 28 kwi 2013, 14:02 
Nieaktywny/-a od ponad 3 m-cy
Offline

Dołączył(a): sobota 27 kwi 2013, 20:52
Posty: 26
Miejscowość: Warszawa
Stosuję od dłuższego czasu (wersję pełną) i w zasadzie to Liturgia Godzin nadaję już rytm mojemu życiu. Celem tej modlitwy, jak sama nazwa wskazuję, jest uświęcenie czasu ale oczywiście jak to zwykle bywa, to co człowiek poświęca Bogu wraca do niego z nawiązką - często wręcz jestem zaskoczony z jaką aktualnością przepisane teksty trafiają w chwilę.

Kiedy sięgałem do brewiarza spotkałem się z opiniami, że jest to modlitwa trudna, co okazało się przesadą. Polecam każdemu przede wszystkim właśnie Godzinę Czytań, gdzie na każdy dzień oprócz dłuższego czytania z Pisma Świętego jest dobrany jakiś tekst na przykład z pism doktorów Kościoła, czasem homilia czy fragment biografii patrona dnia albo zapiski Świętych.

_________________
Kto spełnia wymagania prawdy, zbliża się do światła, aby się okazało, że jego uczynki są dokonane w Bogu.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Brewiarz dlla świeckich
PostNapisane: poniedziałek 29 kwi 2013, 14:04 
Nieaktywny/-a od ponad 3 m-cy
Offline

Dołączył(a): środa 16 sty 2013, 21:55
Posty: 91
Miejscowość: Śląsk
„Zgodnie ze starożytną tradycją chrześcijańską Liturgia godzin jest tak ułożona, aby wszystkie pory dnia i nocy uświęcać przez uwielbienie Boga” (Wprowadzenie do brewiarza).

Od kilkunastu już lat odmawiam– podobnie jak Jio – Liturgię godzin i chociaż nie zawsze jest to moja „modlitwa serca”, bo zdarza się, że niespokojne serce podąża za rozbieganymi myślami, to jednak jest to „modlitwa wierności”, która pozwala mi przez cały dzień „mieć Boga przed oczyma”.
Godzina czytań – którą także gorąco polecam – umożliwia nie tylko codzienne obcowanie z Biblią, ale również jej odczytywanie w szerszej perspektywie wielowiekowej Tradycji Kościoła. Owa Tradycja trzyma mnie z daleka od progresywnej teologii i biblijnej akrobatyki :)

_________________
„Wiara nie jest światłem rozpraszającym wszystkie nasze mroki, ale lampą, która w nocy prowadzi nasze kroki, a to wystarcza, by iść” („Lumen fidei”).


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Brewiarz dlla świeckich
PostNapisane: poniedziałek 25 lis 2013, 15:15 
Offline

Dołączył(a): niedziela 22 sty 2012, 22:55
Posty: 15
Ja mam brewiarz dla świeckich :) Super sprawa :)


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Brewiarz dlla świeckich
PostNapisane: wtorek 03 gru 2013, 22:06 
Ja njabardziej lubię modlitwę z brewiarzem za psalmy :)


Góra
  
 

Re: Brewiarz dlla świeckich
PostNapisane: sobota 24 maja 2014, 17:22 
Offline

Dołączył(a): sobota 16 cze 2012, 15:10
Posty: 109
Miejscowość: Poznań
Jeśli ktoś posiada smartfon z Androidem to polecam aplikację Pismo Święte, w którą wbudowany jest brewiarz. Niestety dostęp do niego (brewiarza) dostępny jest tylko przy aktywnym połączeniu internetowym, ale myślę że to i tak bardzo przydatne narzędzie, bo oprócz brewiarza jak sama nazwa wskazuje mamy Pismo Święte, modlitewnik oraz opcję zapisywania ulubionych fragmentów z Biblii w trakcie czytania ;)

Tu link: https://play.google.com/store/apps/deta ... pmp.biblia

_________________
Lights will guide you home
and ignite your bones
And I will try to fix you


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Brewiarz dlla świeckich
PostNapisane: środa 22 kwi 2015, 23:30 
Nieaktywny/-a od ponad 3 m-cy
Offline

Dołączył(a): poniedziałek 08 kwi 2013, 18:26
Posty: 111
Miejscowość: Szczecin
A wiecie, że za Magnificat jest odpust cząstkowy? (info z wikipedii)
Tylko, że ten cały brewiarz jest beznadziejny. Z ciekawości parę razy odmówiłem kilka Godzin, ale wyglądało to tak, że po drugim psalmie już leciałem z tekstem, aby jak najszybciej skończyć. To nie jest moja droga. :P

Wspominam jednak o tym, ponieważ chcę wywołać dyskusję nt. Czy brewiarz może zastąpić codzienny pacierz. Tak się zastanawiam właśnie...


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Brewiarz dlla świeckich
PostNapisane: piątek 24 kwi 2015, 01:59 
Brewiarz jest cudowny. Ja również się nim modlę już kilka lat i póki co jest to dla mnie najlepsza forma modlitwy, jaką do tej pory odkryłam. Ale oczywiście nie każdemu taka forma może pasować, to fakt. Są różne rodzaje duchowości, różne drogi do nieba i różne modlitwy. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Tylko osoby duchowne mają obowiązek codziennej modlitwy brewiarzowej. Nam, świeckim, Kościół oferuje całą gamę różnych modlitw (w tym oczywiście również tej brewiarzowej) - jest to prawdziwe bogactwo, w którym każdy może sobie znaleźć swoją własną perłę :-)

Fjern, pytasz czy brewiarz może zastąpić codzienny pacierz. Myślę, że to źle zadane pytanie. Myślę, że w życiu katolika nie tyle chodzi o codzienny pacierz, ale o codzienną modlitwę. A ta - jak już wyżej wspomniałam - może przybierać bardzo różne formy. Mamy przecież tyle rodzajów modlitwy do wyboru. Mamy różaniec, koronkę, litanie, czytanie Słowa Bożego, Msza Święta, adoracja, kontemplacja, medytacja, wielbienie Boga w przyrodzie, modlitwa poprzez pracę, wykonywane czynności. Modlitwa ustna, myślna. Modlitwa Jezusowa (również bardzo polecam). Rozmowa z Bogiem własnymi słowami. Oraz tzw. codzienny pacierz, który chyba przywykliśmy klepać na odwal się. Ważne, by znaleźć "swoją" opcję, która pomaga mi zbliżać się do Boga i wytrwale w niej trwać. Mieć codzienny kontakt z żywym Bogiem. Oczywiście warto czasem sięgnąć też do innej modlitwy :-)

Także myślę, że nie tyle o sam brewiarz tu chodzi, ale po prostu o relację z Bogiem. Jeśli się jej nie ma, to brewiarz niczego nie wyczaruje. Będzie to tylko zwykłe czytanie. Chociaż w najgorszym wypadku - zwykłe czytanie też jest dobre :-) Ważne, że czytamy słowa Boga :-)


Góra
  
 

Re: Brewiarz dlla świeckich
PostNapisane: niedziela 03 maja 2015, 21:15 
Nieaktywny/-a od ponad 3 m-cy
Offline

Dołączył(a): poniedziałek 08 kwi 2013, 18:26
Posty: 111
Miejscowość: Szczecin
Przyznam, że liczyłem na to, że rozkręcę temat. ;-)
Ewo, wymieniłaś różne rodzaje modlitw, m. in. czytanie Słowa Bożego, adoracja, kontemplacja, medytacja, modlitwa poprzez pracę, wykonywane czynności. Modlitwa ustna, myślna. Rozmowa z Bogiem własnymi słowami. Powiedz mi, znajdujesz te elementy w brewiarzu? Wydaje mi się, że pod tym względem Godzina Czytań jest najbardziej owocna, ale w sumie się nie znam. Może uda ci się mnie przekonać chociaż do niej, ponieważ odczuwam ostatnio pewną monotonię w modlitwie. :-)


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Brewiarz dlla świeckich
PostNapisane: sobota 23 maja 2015, 17:19 
Offline

Dołączył(a): czwartek 21 maja 2015, 22:04
Posty: 57
Miejscowość: Kraków
Ze swojej strony gorąco polecam brewiarz wszystkim otwartym na uświęcanie czasu modlitwą w postaci psalmów. Zaczynałem od brewiarza dla świeckich, ale po pewnym czasie czułem, że to za mało. Przerzuciłem się na jednotomowe, skrócone wydanie. Kontemplowanie psalmów kilka razy w ciągu dnia pozwala w dość krótkim czasie nauczyć się pewnej organizacji i dyscypliny modlitewnej, toteż szybko czytanie brewiarza wejdzie w nawyk. Chciałbym się kiedyś modlić wersją czterotomową (są w niej wszystkie teksty potrzebne do godziny czytań i nie tylko), jednak blokuje mnie sfera finansowa - niestety całe wydanie czterotomowe to wydatek rzędu 400 zł :/

Dla mobilnych - polecam wspomniany wcześniej brewiarz w aplikacji "Pismo Święte", a dla posiadaczy Windows Phone - Brewiarz dla mobilnych: aplikacja utrzymana w estetycznej szacie, ze wszelkimi tekstami, i - co najważniejsze - z możliwością zapisania oficjum z każdego dnia i korzystania w trybie offline.

_________________
Odi profanum vulgus et arceo.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Brewiarz dlla świeckich
PostNapisane: piątek 15 lip 2016, 21:20 
"Dlaczego warto odmawiać brewiarz? Mówię osobiście. Po pierwsze - modlitwa ta zapewnia mi obcowanie ze Słowem Bożym - pomaga mi poznać i rozważać Pismo Święte, a przez to poznawać Boga. Ale nie są to fragmenty przypadkowo wylosowane, lecz przygotowane, przeznaczone przez Kościół na każdy dzień roku liturgicznego. Brewiarz zapewnia więc także poczucie jedności z Kościołem - odmawiając liturgię godzin wiem, że te same teksty rozważają tego dnia inni chrześcijanie. Umacniające. Pomaga odczuć, że nie ja sama zwracam się do Boga, lecz czyni to wspólnota wierzących...
Poza tym, brewiarz pomaga mi w systematycznej modlitwie, jako że jego części przeznaczone są na poszczególne pory dnia.
Kolejną ważną dla mnie funkcją brewiarza jest to, że w modlitwach tam zawartych zapraszam Boga do bardzo ludzkiej codzienności. Do ciężkiej pracy i do radości. Z rana w modlitwach proszę o siłę na cały dobry dzień, a wieczorem dziękuję za nią i proszę o Bożą obecność nawet w odpoczynku. Pokazuje to, że dla Boga istotny jest każdy aspekt i szczegół ludzkiego życia, że dla Niego nasza codzienność i praca nie jest głupotą."

Źródło:
http://www.lo34.natan.pl/brewiarz.html

Cytuj:
Chciałbym się kiedyś modlić wersją czterotomową (są w niej wszystkie teksty potrzebne do godziny czytań i nie tylko), jednak blokuje mnie sfera finansowa - niestety całe wydanie czterotomowe to wydatek rzędu 400 zł :/


Tu z pomocą przychodzi brewiarz.pl :)


Góra
  
 

Re: Brewiarz dlla świeckich
PostNapisane: piątek 15 lip 2016, 21:58 
Offline

Dołączył(a): wtorek 26 lis 2013, 23:38
Posty: 258
Miejscowość: Warszawa
flp4.13 napisał(a):
"
Kolejną ważną dla mnie funkcją brewiarza jest to, że w modlitwach tam zawartych zapraszam Boga do bardzo ludzkiej codzienności. Do ciężkiej pracy i do radości. Z rana w modlitwach proszę o siłę na cały dobry dzień, a wieczorem dziękuję za nią i proszę o Bożą obecność nawet w odpoczynku. Pokazuje to, że dla Boga istotny jest każdy aspekt i szczegół ludzkiego życia, że dla Niego nasza codzienność i praca nie jest głupotą."


Też mam takie marzenie, żeby wprowadzić Boga do trudnej codzienności. Tylko na obozach katolickich była jutrznia i nieszpory, a w życiu codziennym krótkie Zdrowaś Mario.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Brewiarz dlla świeckich
PostNapisane: środa 03 sie 2016, 10:08 
Offline

Dołączył(a): poniedziałek 15 lut 2016, 18:58
Posty: 120
Miejscowość: Łódź
http://www.brewiarz.pl/index.php3

Nie wiem, czy znacie ten serwis. Bardzo mi pomógł. Na początku było mi trudno, ale potem, właśnie dzięki tej stronie, mogłem szybko nabrać wprawy. Też praktyka wspólnotowa... nieszpory u dominikanów na Zielonej, sobotnia jutrznia u salezjanów u Św. Teresy... To właśnie dla mnie jest magiczne: włączanie się w coś, w czym uczestniczą inni na całym świecie...


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Brewiarz dlla świeckich
PostNapisane: niedziela 14 sie 2016, 13:18 
Modlę się liturgią godzin od kilku lat i gorąco ja polecam: włączamy się w modlitwę całego Kościoła, jesteśmy tą małą modlitewną strugą, która łączy się w strumienie, potoki, rzeki...Ale ta modlitwa pomaga też ustalić program dnia i trzymać się go, porządkuje po prostu dzień i powoduje, że ma on swoje ramy i to jakie!!!
No a czytania z godziny czytań? Toż to prawdziwy pokarm dla duszy!!!


Góra
  
 

Re: Brewiarz dlla świeckich
PostNapisane: wtorek 16 sie 2016, 08:56 
kiedyś wszystko było prostsze... czas był tak uporządkowany, że brewiarz był wpasowany dzień... brewiarz dla świeckich nie jest jakimś skrótem... jest początkiem, zaznajomieniem się, wpisaniem w codzienność obecność Kogoś najpierwszego... obecnie mam tak rozyspany czas w klepsydrze, że nie ma uporządkowania... ale jesli ktoś prowadzi regularny tryb życia, polecam aby zaczął od małego formatu... duży 4-tomowy brewiarz jest nasycony również tekstami, które można znaleźć gdzie indziej a mały jest poręczny i można go mieć przy sobie cały czas... a to co najważniejsze poza modlitwą, to łączność... realna z całym Kościołem... ze świeckimi, z zakonnikami, kapłanami, z tymi co odeszli, z tymi co zostali na tej ziemskiej powłoce... hmm... życie z brewiarzem wydaje się prostsze, ale odeszłam od tego kilka już lat temu, więc nie będę się wymądrzać... może to jednak pomoże komuś w odkryciu tego liturgicznego oddechu, jakim napełniają sie już od pokoleń płuca naszej wiary


Góra
  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group studio kuchni warszawa

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL