Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
  Drukuj

Rekolekcje ignacjańskie
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek 26 gru 2013, 23:01 
Offline

Dołączył(a): czwartek 19 gru 2013, 20:39
Posty: 19
Miejscowość: Gorzów Wlkp.
Witam. Polecił mi je pewien ksiądz podczas spowiedzi.
Czy ktoś może był na takich rekolekcjach? Jeśli tak, to jakie są wasze przeżycia?


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Rekolekcje ignacjańskie
PostNapisane: niedziela 05 sty 2014, 19:04 
Nieaktywny/-a od ponad 3 m-cy
Offline

Dołączył(a): sobota 04 sty 2014, 14:58
Posty: 11
Miejscowość: Europa
Cześć Gregg!

Byłem kiedyś na takich rekolekcjach, ale nie w "klasycznej" wersji. Było to dwa lata temu w okresie adwentowym. W trakcie tych rekolekcji raz w tygodniu spotykaliśmy się na mszy i konferencji, raz w tygodniu były indywidualne spotakania z tzw. przewodnikiem duchowym oraz dostawaliśmy teksty z Biblii mające być podstawą właściwych medytacji metodą ignacjańską.

Otóż w dużym skrócie medytacje ignacjańske, które stanowią trzon wszystkich rekolekcji ignacjańskich, polegają na lekturze i rozważaniu Słowa Bożego, tak jakbyśmy sami przeżywali opisywane wydarzenia, z zaangażowaniem w wyobraźni wszystkich zmysłów, a następnie przenoszeniu tego słowa na własne życie. Cały ten proces jest wyjaśniany na początku i odbywa się wg stale tego samego schematu.

W mojej bardziej "ekternistycznej" wersji rekolekcji, medytacje odbywaliśmy u siebie w domu, a na takich klasycznych, spędza się tydzień w wyciszeniu na terenie jednego z domów rekolekcyjnych. Też są przewidziane konferencje, spotkania z indywidualnym kierownikiem duchowym, a jedną z reguł jest "wyłącznie się" ze świata na ten tydzień - kolega, który był na takich rekolekcjach mówił, że nie powinno się korzystać nawet z telefonów komórkowych, ani rozmawiać z innymi rekolektantami poza ściśle wyznaczonymi spotkaniami.

Jest kilka etapów tych rekolekcji, jeśli się nie mylę to 5, więc ostatecznie całość rekolekcji trwa 5 tygodni. Opłata za rekolekcje w zasadzie jest pokryciem kosztów zakwaterowania, wyżywienia i są to dosyć racjonalne kwoty - chyba kilkaset złotych za tydzień (to było 2 lata temu).

Z chęcią bym się na takie rekolekcje wybrał.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Rekolekcje ignacjańskie
PostNapisane: sobota 22 lut 2014, 22:31 
Offline

Dołączył(a): niedziela 16 wrz 2012, 13:50
Posty: 59
Miejscowość: malopolska
Byłam na fundamencie! Trudno, pięknie! Idź i nie pytaj o więcej! Zaszalej, zaryzykuj!


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Rekolekcje ignacjańskie
PostNapisane: niedziela 11 maja 2014, 21:42 
Nieaktywny/-a od ponad 3 m-cy
Offline

Dołączył(a): sobota 10 maja 2014, 22:16
Posty: 19
Miejscowość: Szczecin
Witaj Gregg!
Byłem parę lat temu na fundamencie i na pierwszym stopniu. Z jednej strony mi się podobały, bo są w milczeniu i wszystko jest jakoś tak sprawnie poukładane, cały plan dnia, jest miejsce na osobiste spotkanie z Jezusem, adorację. Z drugiej nie do końca podchodziła mi metoda medytacji ignacjańskiej, jak dla mnie trochę za skomplikowana i nie potrafiłem dobrze wejść w te "obrazy" i w "odczucia", które tam się powinno mieć, a ja nie miałem żadnych. Ale każdy to inaczej przeżywa. Trzeba samemu spróbować inaczej nie będziesz wiedział, czy ci to odpowiada.


Góra
 Zobacz profil  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 69 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group studio kuchni warszawa

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL