Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
  Drukuj

Spis odpustów- nasz własny, mały Enchiridion :P
Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek 29 maja 2015, 21:43 
Nieaktywny/-a od ponad 3 m-cy
Offline

Dołączył(a): poniedziałek 08 kwi 2013, 18:26
Posty: 111
Miejscowość: Szczecin
ODPUSTY

Wstęp:
Grzesząc, zaciągamy winę i karę. Spowiedź i pokuta gładzą winę, pozostaje jednak kara, którą odcierpimy w czyśćcu. Odpusty zmniejszają karę. Zaraz po uzyskaniu odpustu zupełnego jesteśmy w stanie takim, jak po Chrzcie, czyli gdybyśmy wówczas umarli, poszlibyśmy prosto do nieba.

Zyskując odpusty warto zdobywać ich jak najwięcej i ofiarowywać je za dusze cierpiące w czyśćcu, zamiast myśleć tylko o swojej duszy. Poza tym, często nie mamy pewności, czy przypadkiem nie zdobyliśmy odpustu cząstkowego zamiast zupełnego. Nie można ofiarować odpustu za żyjącą osobę, natomiast można się za nią modlić.

Warunki uzyskania odpustu zupełnego i cząstkowego:
1. Być ochrzczonym i w stanie łaski uświęcającej
2. Posiadać przynajmniej ogólną intencję zyskania odpustu oraz wypełnić w określonym czasie i we właściwy sposób nakazane czynności, zgodnie z brzmieniem udzielenia danego odpustu

Dodatkowe warunki do uzyskania odpustu zupełnego:
3. Wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego- chodzi o wykluczenie przywiązania do grzechu, a nie samo wyspowiadanie się z niego
4. Wykonanie czynności związanej z odpustem
5. Odbycie spowiedzi sakramentalnej
6. Przyjęcie Komunii Świętej
7. Modlitwa w intencjach Ojca Świętego (np. Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo)- ustnie, nie w myśli. Ważne jest, aby modlić się w intencjach papieża, a nie za papieża.

Po jednej spowiedzi można mieć kilka odpustów zupełnych, ale po jednej Komunii i jednej modlitwie w intencjach papieża można mieć tylko jeden odpust. Warunki nr 5, 6, 7 można spełnić w innym dniu niż dzień, w którym wykonujemy przypisane do odpustu czynności. Wówczas należy sobie tak duchowo połączyć poszczególne czynności. Wypada jednak, żeby wszystkie warunki zostały spełnione tego samego dnia. Odpust zupełny można otrzymać raz na dobę.

Starając się o odpust, nawet częściowy, ważna jest skrucha serca, pobożne wykonanie czynności obdarzonych odpustem.


zupełny, na godzinę śmierci
Wyjątkowo, można go zdobyć nawet wówczas, gdy tego samego dnia zdobyło się wcześniej odpust zupełny. Polega on na tym, że:
Jeżeli nie ma kapłana, który udzieliłby umierającemu sakramentów i odpustu zupełnego, to Kościół mu je udzieli w momencie śmierci, jeżeli jest:
  • w stanie łaski uświęcającej
  • wolny od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego
  • i o ile za życia miał zwyczaj odmawiania jakichkolwiek modlitw.
Do uzyskania tego odpustu chwalebną jest rzeczą posługiwać się krucyfiksem lub krzyżem.



ZUPEŁNE- CODZIENNE
  • 1. Adoracja Najświętszego Sakramentu przez 0,5 h (albo w Monstrancji, albo w Tabernakulum);
  • 2. Pobożne czytanie Pisma Świętego przez 0,5 h z szacunkiem należnym Słowu Bożemu;
  • 3. Odprawienie Drogi Krzyżowej:
    * musi być odprawiona tam, gdzie są prawdziwe stacje- kościół, czasem plac przykościelny, a nie np. w domu czy w autobusie, stacje muszą mieć krzyżyki;
    * trzeba rozmyślać o Męce Pańskiej- niekoniecznie o treści poszczególnych stacji, ale ogólnie o Męce;
    * trzeba przechodzić od jednej stacji do drugiej, chyba, że DK jest odprawiana publicznie i jest tłok, wówczas wystarczy, że przechodzi krucyferariusz.
  • 3.5. Jeżeli ze słusznej przyczyny nie da się odprawić DK z powyższymi warunkami (choroba, podróż) można uzyskać odpust zupełny za czytanie/ rozważanie Męki Pańskiej przez min. 0,5 h.
  • 4. Odmówienie jednej części różańca (czyli wstęp + 5x 10):
    * koniecznie w kościele, kaplicy albo w rodzinie lub stowarzyszeniu;
    * koniecznie ustnie, z rozmyślaniem nad tajemnicami, bez przerwy między kolejnymi modlitwami;
    * przy publicznym rozważaniu, trzeba zapowiadać kolejne tajemnice.
Za niespełnienie któregoś warunku odpust zupełny zmienia się w odpust cząstkowy.


ZUPEŁNE- W CIĄGU ROKU
  • 1. stycznia: pobożne, publiczne odmówienie hymnu Veni Creator- O Stworzycielu, Duchu przyjdź
  • raz w tygodniu w Wielkim Poście: za udział w Gorzkich Żalach
  • piątki Wielkiego Postu: pobożne odmówienie Oto ja, o dobry i najsłodszy Jezu… przed wizerunkiem Jezusa Ukrzyżowanego, po przyjęciu Komunii Świętej
  • Wielki Czwartek: pobożny udział w liturgii + uroczyste odmówienie Przed tak Wielkim Sakramentem z wezwaniem i modlitwą (ksiądz mówi modlitwę) + adoracja NS
  • Wielki Piątek: pobożny udział w liturgii + pocałowanie Krzyża + adoracja Krzyża
  • Wielka Sobota: pobożny udział w liturgii + odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych formułą zatwierdzoną przez Kościół
  • Niedziela Miłosierdzia Bożego - pierwsza niedziela po Wielkanocy: uroczyste obchodzenie tego dnia + Komunia Święta + uczczenie obrazu Jezu ufam Tobie
    Uwaga: W podanych na końcu źródłach nic nie ma o tym odpuście, ale dopisałem go, ponieważ wydaje mi się, że pasuje w tym miejscu. Być może nie został on wymieniony w źródłach, ponieważ wystarczy spełnić tylko podane warunki, a przy tym być może nie trzeba spełniać warunku wykluczenia przywiązania do grzechów.
  • Zesłanie Ducha Świętego: pobożne, publiczne odmówienie hymnu Veni Creator- O Stworzycielu, Duchu przyjdź
  • Boże Ciało: pobożny udział w uroczystej procesji + pobożne, uroczyste odmówienie Przed tak Wielkim Sakramentem z wezwaniem i modlitwą (ksiądz mówi modlitwę)
  • Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa- pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała: pobożne, publiczne odmówienie aktu Jezu Najsłodszy
  • 29. czerwca- uroczystość Piotra i Pawła: pobożne ucałowanie medalika, krzyża, szkaplerza, różańca, itp. poświęconego przez biskupa (w tym papieża) + Wierzę w Boga, przy czym tych dewocjonaliów trzeba używać na co dzień, a nie tak raz do roku
  • 29. czerwca- uroczystość Piotra i Pawła: pobożne nawiedzenie bazyliki mniejszej, katedry + Ojcze nasz + Wierzę w Boga
  • 2. sierpnia: (tzw. Porcjunkula) nawiedzenie parafii, bazyliki mniejszej lub katedry + modlitwa w intencjach Kościoła
  • 1. – 8. listopada: pobożne nawiedzenie cmentarza + modlitwa za zmarłych, nawet w myśli. można zdobywać go codziennie w podanych dniach, jednak ofiarować go można tylko za dusze czyśćcowe
  • 2. listopada – zaduszki: pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy + Ojcze nasz + Wierzę w Boga. Odpust można ofiarować tylko za dusze czyśćcowe, nie za siebie.
  • Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata- ostatnia niedziela zwykła/ ostatnia niedziela przed adwentem: pobożne, publiczne odmówienie aktu ofiarowania się rodzaju ludzkiego Jezusowi Chrystusowi
  • 31. grudnia: publiczne odmówienie Te Deum- Ciebie Boga wysławiamy, w podzięce za otrzymane łaski

    Odmówienie przypisanych do danego dnia hymnów, aktów itd. w pozostałe dni w ciągu roku w większości przypadków (a może nawet we wszystkich przypadkach- nie chce mi się sprawdzać) zmieniają się w odpusty cząstkowe.
    (Pamiętajcie, że poza przypisanymi modlitwami trzeba jeszcze się pomodlić w intencjach papieża i spełnić inne warunki- poniżej nie będę o tym przypominał)

  • Inne odpusty zupełne:
    * udział w nabożeństwie podczas pasterskiej wizytacji- tylko nie wiem, czy chodzi o kolędę, czy to jest powtórzenie poniższego podpunktu:
    * pobożne uczestniczenie w liturgii sprawowanej przez biskupa podczas wizytacji kanonicznej
    * odpust parafialny- odwiedziny jakiegoś kościoła w dniu święta tytularnego
    * rocznica chrztu: odnowienie przyrzeczeń Chrztu Świętego, obojętnie jaka formuła (Znak krzyża, wyznanie wiary, wzbudzenie aktów wiary, nadziei i miłości)
    * przyjęcie Pierwszej Komunii Świętej lub pobożny udział w tej ceremonii
    * uczestnictwo/ odprawienie Mszy Świętej: Prymicyjnej lub Jubileuszowej (25, 50, 60- lecie kapłaństwa; 25, 40, 50- lecie święceń biskupich)
    * raz do roku, w jakimkolwiek dniu: odwiedzenie jednej z czterech Bazylik Większych w Rzymie, bazyliki mniejszej gdziekolwiek na świecie, Ojcze nasz + Wierzę w Boga
    * katedra: odwiedzenie katedry w dniu liturgii w katedrze św. Piotra albo w dniu poświęcenia Arcybazyliki Najświętszego Zbawiciela + Ojcze nasz + Wierzę w Boga (poza tym obowiązują odpusty zupełne na Piotra i Pawła, 2. sierpnia, odpust parafialny itd.)
    * sanktuarium diecezjalne, krajowe lub międzynarodowe ustanowione przez kompetentną władzę: w dniu uroczystości sanktuarium, raz do roku, któregokolwiek dnia, w dniu zbiorowej pielgrzymki + Ojcze nasz + Wierzę w Boga
    * pobożne śledzenie obrzędów (nawet przez RTV) i przyjęcie błogosławieństwa Urbi et Orbi (w najważniejsze święta)
    * pobożne przyjęcie błogosławieństwa biskupa, także przez RTV
    * odprawienie min. 3- dniowych rekolekcji (3 pełne dni)
    * pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy zakonnej w dniu święta założyciela zakonu + Ojcze nasz + Wierzę w Boga
    * pobożny udział w nabożeństwie liturgicznym w dniu powszechnie przeznaczonym na modlitwę w jakimś dobrym celu religijnym (np. w tygodniu modlitw o jedność chrześcijan, tygodniu misyjnym, w dniu modlitw o powołania kapłańskie i zakonne, w dniu chorych,…)

  • Odpusty zupełne, które można zdobyć rzadziej:
    * udział z pobudek religijnych w uroczystym nabożeństwie na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, bez względu na jego rangę (diecezjalny, krajowy, itp.)
    * pobożne nawiedzenie jednej z czterech Bazylik Większych w Rzymie w uroczystość Patrona lub w każde święto wieczorem dnia poprzedniego (czyli chyba od nieszporów I do nieszporów II)
    * udział w nabożeństwie porannym lub wieczornym w kościele stacyjnym w Rzymie, w dniu oznaczonym w Mszale Rzymskim
    * nawiedzenie kościoła, w którym odbywa się synod diecezjalny + Ojcze nasz + Wierzę w Boga
    * pobożne nawiedzenie kościoła lub ołtarza w dniu jego konsekracji + Ojcze nasz + Wierzę w Boga
    * udział w świętych misjach i wysłuchanie kilku nauk + uczestnictwo w uroczystym zakończeniu tych misji
    * Pobożne odmawianie hymnu z liturgii obrządku bizantyjskiego Akathistos lub modlitwy Paraclisis w kościele lub kaplicy, w rodzinie lub we wspólnocie zakonnej, w stowarzyszeniu chrześcijan i ogólnie, gdy wielu modli się o jakiś szlachetny cel. Jeśli chodzi o hymn Akathistos to odpust zupełny można zyskać za pobożne odmówienie części tego hymnu, ale już bez przerywania, jak to się czyni zgodnie z prawowitym zwyczajem.
    * pielgrzymka wspólnotowa do jednej z czterech bazylik patriarchalnych w Rzymie + Ojcze nasz + Wierzę w Boga
    * pielgrzymka indywidualna do jednej z czterech bazylik patriarchalnych w Rzymie + Ojcze nasz + Wierzę w Boga + wzbudzenie aktu synowskiego poddania papieżowi
  • ciekawy odpust: Odpust zyskują członkowie rodziny, która pierwszy raz poświęca się podczas specjalnego obrzędu z udziałem kapłana lub diakona Najświętszemu Sercu Pana Jezusa albo Świętej Rodzinie Jezusa, Maryi i Józefa, jeżeli pobożnie odmawiają modlitwę z tekstu zaaprobowanego, przed wizerunkiem NSPJ lub Świętej Rodziny- odpust z 1999r.

CZĘŚCIOWE- które czasami są zupełnymi
Uwaga: Nie podaję warunków na uzyskanie odpustu zupełnego, bo podałem je wcześniej. Tutaj rozpatrujemy odpusty częściowe.
  • powtarzam fragment z odpustów zupełnych w ciągu roku:
    Odmówienie przypisanych do danego dnia hymnów, aktów itd. w pozostałe dni w ciągu roku w większości przypadków (a może nawet we wszystkich przypadkach- nie chce mi się sprawdzać) zmieniają się w odpusty cząstkowe.
  • pobożne słuchanie kazania/ homilii
  • prywatne odmawianie różańca
  • czytanie Biblii, która ma Imprimatur
  • udział w miesięcznym dniu skupienia, rekolekcjach itp.
  • odmawianie modlitwy w szlachetnym celu religijnym, np. o jedność chrześcijan, powołania kapłańskie itp.
  • używanie poświęconych dewocjonaliów
  • Uzyskują odpust częściowy chrześcijanie, którzy w różnych okolicznościach czasu i miejsca odmawiają: modlitwę dziękczynną jak to czynią Arameńczycy: modlitwę wieczorną lub modlitwę za zmarłych znane w obrządku bizantyńskim; modlitwę Lakku Mara, czyli Do Ciebie Panie, znaną w obrządku chaldejskim; modlitwę używaną przy okadzeniu lub modlitwę dla uczczenia Maryi Matki Bożej, znanej w obrządku koptyjskim; modlitwę o uzyskanie odpuszczenia grzechów lub modlitwę o łaskę naśladowania Chrystusa znane w obrządku etiopskim; modlitwę za Kościół lub modlitwę po dopełnieniu obrzędów liturgicznych znane w obrządku maronickim; modlitwę za zmarłych według liturgii św. Jakuba znaną w obrządku syro-antiocheńskim. Natomiast odmawiający hymn Akathistos lub officium Paraclisis, uzyskują odpust zupełny. - Nadanie tego odpustu częściowego i zupełnego za odmawianie modlitw używanych w obrządkach Kościołów wschodnich jest nowością wykazu odpustów z 1999 r.
  • za zmarłych:
    * pobożne nawiedzenie cmentarza + modlitwa za zmarłych (może być w myśli)
    * pobożne odmówienie Jutrzni lub Nieszporów z Brewiarza
    * odmawianie Wieczny odpoczynek…

CZĘŚCIOWE- różne
  • pobożne nawiedzenie katakumb
  • duchowe przyjęcie komunii świętej + dziękczynienie: Anima Christi- Duszo Chrystusowa albo Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu
  • członkowie rodziny w rocznicę poświęcenia tej rodziny NSPJ albo Świętej Rodzinie
  • za akt poświęcenia ludzkości: O Jezu, Najsłodszy Odkupicielu rodzaju ludzkiego,
  • za akt wynagrodzenia NSPJ: Jezu najsłodszy
  • trud ewangelizacji z pobudek wiary i chrześcijańskiej miłości
  • modlitwa Św. Tomasza z Akwinu przed Najświętszym Sakramentem: Zbliżam się w pokorze…/ O Święta Uczto…/ Przed tak Wielkim Sakramentem…- z wersem dałeś nam chleb z nieba, wszelką rozkosz mający w Sobie/ Boże, Ty w Najświętszym Sakramencie zostawiłeś nam pamiątkę Swej Męki…
  • dokładny rachunek sumienia, szczególnie przed spowiedzią + wzbudzenie aktu żalu (doskonałego lub nie), np. przez: Confiteor- spowiadam się…, Psalmy 130, 50(51)- Z głębokości wołam…, Zmiłuj się nade mną Boże…
  • pobożne praktykowanie modlitwy- rozmyślania- w pracy nad sobą

CZĘŚCIOWE- modlitwy
Liczy się pobożne ich odmawianie :-P
  • Magnificat- Wielbi dusza moja Pana
  • Anioł Pański/ Regina Coeli- Królowo Nieba (ta druga w okresie wielkanocnym)
  • Wierzę w Boga
  • Psalm 129 (nie jestem przekonany co do numeru, ponieważ w tekście nie podano wersetu od którego zaczyna się ten psalm i nie można sprawdzić, czy chodzi o dokładnie ten psalm)
  • Litanie zatwierdzone dla całego Kościoła (jest ich 6)
  • Pomnij o najdobrotliwsza Panno
  • Wieczny odpoczynek
  • Witaj Królowo
  • Pod Twoją obronę
  • hymny Te Deum- Ciebie Boga wysławiamy, Veni Creator- Stworzycielu Duchu przyjdź
  • różaniec, droga krzyżowa, nawiedzenie Najświętszego Sakramentu
  • modlitwa w kościele lub na cmentarzu: za ojca świętego (pisze, że za, ale dla bezpieczeństwa dobrze jeszcze by było odmówić w intencjach papieża) + modlitwa za zmarłych
  • uczynienie znaku Krzyża

    Wklejam dłuższy fragment, bo mi się nie chce przepisywać:
  • 16. Modlitwy do Matki Bożej:
    a) "Maryjo, Matko łaski, Matko Miłosierdzia, broń mnie od wroga i przyjmij w godzinę śmierci";
    b) "Pomnij, o Najświętsza Panno Maryjo, że nigdy nie słyszano, abyś opuściła tego, kto się do Ciebie ucieka, Twej pomocy przyzywa, Ciebie o przyczynę prosi. Tą ufnością ożywiony, do Ciebie, o Panno nad pannami i Matko biegnę, do Ciebie przychodzę, przed Tobą jako grzesznik płaczący staję. O Matko Słowa, racz nie gardzić słowami moimi, ale usłysz je łaskawie i wysłuchaj. Amen";
    c) "Witaj Królowo, Matko miłosierdzia, życie słodyczy i nadziejo nasza witaj. Do Ciebie wołamy, wygnańcy, synowie Ewy, do Ciebie wzdychamy jęcząc i płacząc na tym łez padole. Przeto, Orędowniczko nasza, one miłosierne oczy Twoje na nas zwróć, a Jezusa, błogosławiony owoc żywota Twojego, po tym wygnaniu nam okaż. O łaskawa, o litościwa, o słodka Panno Maryjo!";
    d) "Święta Maryjo, przybądź z pomocą biednym, wspomóż słabych, pociesz płaczących, módl się za ludem, proś za duchowieństwem, wstawiaj się za niewiastami pobożnymi. Niech doświadczą pomocy wszyscy, którzy Cię ze czcią wspominają";
    e) "Pod Twoją obronę uciekamy się, Święta Boża Rodzicielko. Naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać. Panno chwalebna i błogosławiona. O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Z Synem Twoim nas pojednaj, Synowi Twojemu nas polecaj, Swojemu Synowi nas oddawaj".

  • 17. Pobożne odmówienie modlitwy do Anioła Stróża:
    a) "Aniele Boży, Stróżu mój, Ty zawsze przy mnie stój. Rano, we dnie, wieczór, w nocy, bądź mi zawsze ku pomocy. Strzeż duszy i ciała mego i doprowadź mnie do życia wiecznego";
    b) "Wysłuchaj nas Panie święty, Ojcze wszechmogący, wieczny Boże i racz zesłać z nieba świętego Anioła swego, aby strzegł, osłaniał, chronił, nawiedzał i bronił wszystkich mieszkańców tego domu. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen".

  • 18. Modlitwa do św. Józefa: " Do Ciebie, św. Józefie, uciekamy się w naszej niedoli. Wezwawszy pomocy twej Najświętszej Oblubienicy, z ufnością również błagamy o twoją opiekę. Przez miłość, która Cię łączyła z Niepokalaną Dziewicą Bogarodzicą i przez ojcowską twą troskliwość, którą otaczałeś dziecię Jezus, pokornie błagamy: wejrzyj łaskawie na dziedzictwo, które Jezus Chrystus nabył Krwią Swoją, i swoim potężnym wstawiennictwem dopomóż nam w naszych potrzebach. Opatrznościowy Stróżu Bożej Rodziny, czuwaj nad wybranym potomstwem Jezusa Chrystusa. Oddal od nas, ukochany Ojcze, wszelką zarazę błędów i zepsucia. Potężny nasz Wybawco, przyjdź nam łaskawie z niebiańską pomocą w tej walce z mocami ciemności, a jak niegdyś uratowałeś Dziecię Jezus z niebezpieczeństwa, które groziło Jego życiu, tak teraz broń świętego Kościoła Bożego od wrogich zasadzek i od wszelkiej przeciwności. Otaczaj każdego z nas nieustanna opieką, abyśmy za Twoim przykładem i Twoją pomocą wsparci mogli żyć świątobliwie, umrzeć pobożnie i osiągnąć wieczną szczęśliwość w niebie. Amen".
  • 19. Pobożne odmówienie modlitwy do świętych apostołów Piotra i Pawła: "Święci apostołowie Piotrze i Pawle, przyczyńcie się za nami. Ochraniaj Panie swój lud ufający opiece Twoich apostołów Piotra i Pawła oraz strzeż go nieustanną opieką. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen."
  • 20. Pobożna modlitwa do świętych czy błogosławionych w dniu przeznaczonym na uczczenie danego świętego czy błogosławionego. Teksty tych modlitw muszą być zatwierdzone przez kompetentną władzę kościelną.
  • 21. Pobożne uczestniczenie w Nowennach. Są one odprawiane przed uroczystością Bożego Narodzenia, przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego i przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
  • 22. Odmówienie jednej z litanii, jeśli ich tekst jest zatwierdzony przez Kościół. Najbardziej znane litanie to: do Najświętszego Imienia Jezus; do Najświętszego Serca Pana Jezusa; do Krwi przenajświętszej Pana Jezusa Chrystusa; do Matki Bożej; do Świętego Józefa, do Wszystkich Świętych.
  • 23. Udział w małym oficjum (tzw. godzinkach) o Męce Pańskiej, o Najświętszym Sercu Pana Jezusa, o Matce Bożej, o Niepokalanym Poczęciu, o św. Józefie.
  • 24. Pobożne odmówienie modlitwy za tych, którzy nam dobrze czynią, z racji nadprzyrodzonych, zaczerpniętej z Liturgii Godzin: "Racz, Panie, wynagrodzić życiem wiecznym wszystkim, którzy dobrze czynią ze względu na imię Twoje".
  • 25. Modlitwa za pasterzy Kościoła świętego. Może to być modlitwa za papieża składająca się z dwóch wezwań: Módlmy się za naszego papieża N.N. Niech go Pan strzeże, zachowa przy życiu, darzy szczęściem na ziemi i broni przed nieprzyjaciółmi. Może też być to modlitwa za biskupa: "Boże wiekuisty Pasterzu wiernych, Ty troskliwie kierujesz Kościołem i rządzisz nim z miłością, spraw niech Twój sługa N.N., którego postawiłeś na czele swojego ludu, prowadzi go w imieniu Chrystusa, niech go uświęca sprawując sakramenty i rządzi nim zgodnie z Twoją wolą. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen".
  • 26. Pobożna modlitwa według formularza zatwierdzonego przez kompetentną władze kościelną,
    a) na początku dnia, np. z formularza mszalnego: "Wszechmogący Boże, uprzedzaj swoim natchnieniem nasze czyny i wspieraj je swoją łaską, aby każde nasze działanie od Ciebie brało początek i w Tobie znajdowało dopełnienie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen" albo z Liturgii Godzin: "Panie, Boże wszechmogący, Ty nas doprowadziłeś do początku dnia dzisiejszego, zachowaj nas od wszelkiego grzechu i spraw, aby nasze myśli, słowa i uczynki zgadzały się z Twoją wolą. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen"; albo: "Przybądź Duchu Święty, napełnij serca Twoich wiernych i zapal w nich ogień Twojej miłości"
    b) na zakończenie dnia np. z Liturgii Godzin: "Boże, nasz Ojcze, nawiedź ten dom i oddal od niego wszystkie wrogie zasadzki; niech w nim przebywają Twoi święci Aniołowie i strzegą nas w pokoju, a Twoje błogosławieństwo niech nam zawsze towarzyszy. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen";
    c) przed posiłkiem np.: "Pobłogosław, Boże, nas, pobłogosław ten posiłek, tych którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen; albo: "Pobłogosław Panie, Boże, te dary, które z Twojej dobroci będziemy spożywać, zaopatrz tych, którzy ich nie mają i uczyń nas wszystkich uczestnikami Stołu Niebieskiego. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.";
    d) po posiłku: np.: "Dziękujemy Ci Boże za te dary, które z Twojej dobroci spożywaliśmy i prosimy, abyś wynagrodził tym, którzy dobrze czynią dla imienia Twego. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen"; albo: "Za ten posiłek i wszystkie dary Twojej dobroci chwalimy Ciebie Boże. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen"; albo: "Składamy Ci dzięki, wszechmogący Boże, za wszystkie Twoje dobrodziejstwa, który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen".
  • 27. Wyznanie wiary (może być dopełnione przez odmówienie Wierzę w Boga).
    Omówienie poszczególnych aktów cnót teologalnych: wiary, miłości i nadziei.
    Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych według jakiejkolwiek zatwierdzonej formuły (zawierającej wyrzeczenie się grzechu; tego wszystkiego, co prowadzi do zła; wyrzeczenie się szatana; wyznanie wiary w Boga Trójjedynego np. przez odmówienie Wierzę w Boga).
    Pobożne przeżegnanie się znakiem krzyża, z wypowiadaniem słów: w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.
  • 28. Odpust częściowy uzyskiwany dla dusz w czyśćcu cierpiących za:
    a) pobożne nawiedzanie cmentarzy połączone z modlitwą za zmarłych, chociażby tylko myślną;
    b) za pobożne odmówienie jutrzni lub nieszporów z Liturgii Godzin;
    c) za odmówienie aktu strzelistego: "Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym".

CZĘŚCIOWE- podczas Mszy Św.
Ten fragment wypisuję z głowy, na podstawie powyższych list, możliwe że czegoś nie dopisałem, albo w ogóle sam wymyśliłem któryś odpust. :-D
Najważniejsze, żeby wszystkie czynności wykonać pobożnie.
  • po wejściu do kościoła robimy znak Krzyża wodą święconą
  • po uklęknięciu przed Tabernakulum na prawe kolano, do ziemi „Niechaj będzie pochwalony przenajświętszy sakrament…
  • słuchanie czytań
  • słuchanie kazania
  • na podniesienie Chleba- Pan mój i Bóg mój
  • po Komunii: Duszo Chrystusowa…
  • na błogosławieństwo pobożny znak krzyża
  • po uklęknięciu przed Tabernakulum na prawe kolano, do ziemi „Niechaj będzie pochwalony przenajświętszy sakrament…


Źródła, z których korzystałem:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Odpust
http://www.duchprawdy.com/wykaz_odpustow.pdf
http://www.seminarium.wroclaw.pl/php/Dokumenty/wykaz_odpustow.doc

Uwaga: Ja tylko dokonałem syntezy tych opracowań, ponieważ chciałem zrobić sobie jedną listę, a tamte dwie wydawały mi się nie do końca czytelne. Z wami podzieliłem się swoim opracowaniem przy okazji, że tak powiem. Nie sprawdzałem rzetelności źródeł, na które się powołują autorzy tych prac.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Spis odpustów- nasz własny, mały Enchiridion :P
PostNapisane: sobota 30 maja 2015, 12:39 
Offline

Dołączył(a): czwartek 07 sie 2014, 18:57
Posty: 233
Miejscowość: Szczecin
Dzięki raz jeszcze za Twoją wartościową pracę ! Mam nadzieję, że uda mi się w miarę możliwości (tzn. o ile takie będą; ) ) dodać wiadomości o zapomnianych możliwościach uzyskania odpustów z dawnych czasów :)


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Spis odpustów- nasz własny, mały Enchiridion :P
PostNapisane: sobota 30 maja 2015, 13:49 
Offline

Dołączył(a): czwartek 21 maja 2015, 22:04
Posty: 57
Miejscowość: Kraków
Dobra robota! Mając więcej czasu na pewno przestudiuję ;)

_________________
Odi profanum vulgus et arceo.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Spis odpustów- nasz własny, mały Enchiridion :P
PostNapisane: wtorek 09 cze 2015, 11:40 
Offline

Dołączył(a): środa 21 mar 2012, 00:44
Posty: 57
Świetny materiał. Skopiuję sobie Go do notatek aby częściej przypominać sobie o tak wielkim bogactwie odpustów.
Często korzystam z zyskiwania odustu za osoby zmarłe, które były homoseksualne. Zaraz też po zyskaniu odpustu zupełnego zwracam się do Nich o wstawiennictwo w moich intencjach. Wiara daje mi pewność, że osoby te gdy tylko dostaną się do Nieba zostają z radością przyjmowane w ramiona Jezusa. Czy w takiej chwili Jezus mógby im czegoś odmówić? Mam pewność wysłuchania takich próśb. Lepiej sie troszczyć o innych a Oni lepiej zatroszczą się o Nas.


Góra
 Zobacz profil  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group studio kuchni warszawa

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL