Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
  Drukuj

Gdzie należy pocałować krzyż w Wielki Piątek?
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek 06 kwi 2015, 22:00 
Nieaktywny/-a od ponad 3 m-cy
Offline

Dołączył(a): poniedziałek 08 kwi 2013, 18:26
Posty: 111
Miejscowość: Szczecin
Okej, wychodzę z założenia, że symbolika jest ważna. Proszę nie pisać postów typu "Pan Bóg wie, co chciałeś Mu pokazać swoim gestem", bo nie o to mi się rozchodzi w tym temacie.

1. Czy należy pocałować drewno, czy figurkę Jezusa Ukrzyżowanego? Myślę, że skoro jest to adoracja krzyża, to należy ucałować krzyż, a nie Jezusa.
2. Którą część należy pocałować? Wydaje mi się, że najlepiej jest pocałować podstawę krzyża, albo jak już, to stopy Pana Jezusa. No ale i sam krzyż jest stawiany na różnym poziomie (podłoga/ stołek), i ludzie nie zwracają uwagi, gdzie całują.
3. Po liturgii też klękamy przed krzyżami? Jeśli tak, to robimy to do północy, do świtu, czy aż do liturgii w Wielką Sobotę?

Wiem, że już jest po herbacie, ale dopiero po wszystkim zacząłem się nad tym zastanawiać. Jeżeli temat przetrwa, to go przypomnę za rok. Proszę o dyskusję.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Gdzie należy pocałować krzyż w Wielki Piątek?
PostNapisane: poniedziałek 06 kwi 2015, 22:08 
Offline

Dołączył(a): niedziela 13 paź 2013, 20:18
Posty: 400
Miejscowość: Katowice
Jakoś nawet nigdy nie zastanawiałem się nad opisanymi przez Ciebie zagadnieniami ale u mnie w parafii wygląda to następująco:

Ad. 1

Zauważyłem, że całuje się zazwyczaj figurę Jezusa.

Ad. 2

Jedni całują stopy a inni ręce - przy każdym z tych miejsc w kościele mieszczą sie takie ,,ściereczki", którymi po ucałowaniu wyciera się dane miejsce. Wskazywałoby to, iż nie wyznaczono jakiegoś konkretnego miejsca, w ktorym należałoby ucałować krzyż bądź figurę Jezusa.

Ad. 3
Jakie krzyże masz na myśli? Jeżeli chodzi dalej o adorację krzyża to u mnie można to robić po wielkopiątkowej liturgii aż do wigilii paschalnej.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Gdzie należy pocałować krzyż w Wielki Piątek?
PostNapisane: poniedziałek 06 kwi 2015, 22:29 
Nieaktywny/-a od ponad 3 m-cy
Offline

Dołączył(a): poniedziałek 08 kwi 2013, 18:26
Posty: 111
Miejscowość: Szczecin
ad 1. No właśnie to co ludzie robią to jedno, a to co należy robić to drugie ;-)

ad 3. Mam na myśli wszystkie krzyże, szczególnie te w wejściach do kościołów, przy wodzie święconej oraz te wielgachne, stojące zwykle na dziedzińcach kościołów. Chociaż te przydrożne, w miejscach śmiertelnych wypadków albo te w domach też biorę pod uwagę.
Krzyż to krzyż i adoracja krzyża to adoracja chyba każdego krzyża... Sam nie wiem, więc pytam, dzięki za odpowiedź ;-)


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Gdzie należy pocałować krzyż w Wielki Piątek?
PostNapisane: poniedziałek 06 kwi 2015, 22:36 
Offline

Dołączył(a): niedziela 13 paź 2013, 20:18
Posty: 400
Miejscowość: Katowice
Ad. 1 a może należy jednak traktować krzyż oraz figurę jako całość?:) a nie jakoś to rozdzielać.

Ad.3
Z tym to sam nie wiem tez, zawsze wydawało mo się, że pod pojęciem ,,adoracji krzyża" w Wielki Piątek ma się na myśli jakiś konkretny krzyż.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Gdzie należy pocałować krzyż w Wielki Piątek?
PostNapisane: poniedziałek 06 kwi 2015, 23:01 
Offline

Dołączył(a): czwartek 07 sie 2014, 18:57
Posty: 233
Miejscowość: Szczecin
Klękam przed wszystkimi przydrożnymi krzyżami (np. obok dominikanów czy biblioteki ZUT-u, ale jestem niereprezentatywny ;)...choć się nad tym nie zastanawiałem, to całuję stopy Pana Jezusa..


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Gdzie należy pocałować krzyż w Wielki Piątek?
PostNapisane: sobota 02 maja 2015, 21:41 
Offline

Dołączył(a): czwartek 03 kwi 2014, 22:31
Posty: 18
Lokalizacja: Metropolia Ślaska
Miejscowość: Katowice
Jedynie napiszę to że w Wielki Piątek zazwyczaj pracowałem do późnego wieczora -więc nie chciałem wchodzić pod koniec liturgii, chodzę zazwyczaj po 22-giej
i oddaje cześć Panu całując Krzyż a raczej postać Jezusa w nogi, stopy, moze dlatego ze czuję się, chcę się czuć przed Nim marny, bo taki jestem.
Kiedyś zdarzyło się że wtedy poczułem jakiś zapach róż , a nikt tam takiego zapachu nie rozpylił, ale to inna rzecz.


Góra
 Zobacz profil  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group studio kuchni warszawa

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL