Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
  Drukuj

[Książka] "Dom Sophii" - Michael D. O’Brien
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek 06 lut 2012, 20:29 
Offline

Dołączył(a): czwartek 02 lut 2012, 21:28
Posty: 33
Nie wiem czy zamieszczam nowy wątek w odpowiednim miejscu. Jeśli nie, proszę admina o przyporządkowanie go do właściwej działki.
Chcę Was bardzo zachęcić do lektury książki Michaela D. O’Briena „Dom Sophii”. Nigdy nie potrafiłem recenzować, czy opowiadać książek i filmów, dlatego nie będę się tutaj rozpisywał. Wpisując tytuł i autora w wyszukiwarkę można znaleźć nieco informacji.

Wrzucę tylko mały cytat na temat książki z „Gościa Niedzielnego” autorstwa Tomasza Terlikowskiego:

Nie jest jednak O’Brien tylko pisarzem futurystą, apokaliptykiem (choć akcja omówionych książek toczy się w bliskiej, ale jednak przyszłości). W wielu innych odwołuje się on bowiem do przeszłości, do historii i na jej tle opisuje rozterki duchowe, psychiczne i moralne ludzi, takich jak my: grzesznych, naznaczonych przeszłością swoich rodzin, upadających i niekiedy próbujących wstawać. Takim bohaterem, bliskim dzięki swojej normalności, jest Paweł Tarnowski z „Domu Sophii”, zgwałcony przez wuja chłopak, który przez całe życie walczy ze skłonnością homoseksualną (nigdy nie upada, ale bywa blisko) i próbuje wrócić do Boga. A drogą tego powrotu jest dla niego pomoc młodemu żydowskiemu chłopcu, który trafia do jego mieszkania po ucieczce z getta. I nie jest to sentymentalna opowieść o wspaniałym człowieku, który ratuje drugiego. O’Brien sprawnie pokazuje, że świadome intencje mogą być inne niż podświadome dążenia, i że trzeba bardzo uważać, by nie uczynić z osoby, której się pomaga, przedmiotu spełniania naszych pragnień. Ale jednocześnie w książce tej pokazane jest, jak małe wybory, drobne umartwienia prowadzą nas do wielkiego hero-izmu, i jak drobne, nieleczone upadki i zaniedbania mogą nas doprowadzić do wielkiego odstępstwa.

Gorąco polecam lekturę tej książki. Ze względu na poruszany w niej temat, ale również ze względu na jej wysoką wartość literacką. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli tutaj wspólnie dzielić się wrażeniami na temat „Domu Sophii”.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: [Książka] "Dom Sophii" - Michael D. O’Brien
PostNapisane: środa 08 lut 2012, 09:08 
Moderator
Offline

Dołączył(a): czwartek 29 gru 2011, 10:30
Posty: 148
Miejscowość: PL
Dzięki za polecenie tej książki. Zachęciła mnie cytowana recenzja. Przy nadarzającej się sposobności postaram się po nią sięgnąć i przeczytać, a to dlatego że bliska mi jest (wnioskując z recenzji) jej tematyka.

Bartymeusz napisał(a):
O’Brien sprawnie pokazuje, że świadome intencje mogą być inne niż podświadome dążenia, i że trzeba bardzo uważać, by nie uczynić z osoby, której się pomaga, przedmiotu spełniania naszych pragnień.


No właśnie. Pamiętam jak sam zaczynałem znajomość z moim (bardzo bliskim mi) przyjacielem (chłopak-hetero) i walczyłem ze sobą (na szczęście skutecznie) by nie postrzegać rodzącej się i kiełkującej przyjaźni przez pryzmat patrzenia na drugą osobę jak na "przedmiot spełniania naszych pragnień". Żaden człowiek nie powinien drugiego sprowadzać do rangi "przedmiotu", a jeśli ma z tym problem to z mojego doświadczenia wiem, że lepiej jest wycofać się z takiej nie czystej w podstawach znajomości i głęboko zawierzać sprawy Bogu. Ciekawe jak O'Brien w swojej książce przedstawił ten wątek :)

_________________
"Ufaj Bogu tak, jakby całe powodzenie spraw zależało wyłącznie od Niego; tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał wszystko zdziałać, a Bóg nic nie zgoła". /św. Ignacy Loyola/


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: [Książka] "Dom Sophii" - Michael D. O’Brien
PostNapisane: czwartek 09 lut 2012, 20:47 
Offline

Dołączył(a): czwartek 02 lut 2012, 21:28
Posty: 33
Przyjaciel Ciszy napisał(a):
Ciekawe jak O'Brien w swojej książce przedstawił ten wątek :)

Polecam lekturę :) Według mnie, zrobił to bardzo autentycznie, głęboko.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: [Książka] "Dom Sophii" - Michael D. O’Brien
PostNapisane: wtorek 25 sie 2015, 22:14 
Offline

Dołączył(a): czwartek 25 cze 2015, 22:41
Posty: 129
Lokalizacja: okolice Warszawy
Miejscowość: Mazowsze
Wiem,że temat,może przedawniony,ale nie mogłam się powstrzymać,bo to jedna z moich ukochanych powieści :)
To prawdziwa perła, nie dość, że emocjonalnie realistyczna do bólu, to w dodatku pokazuje dwie sprawy niestety pomija w tego typu literaturze. Po pierwsze wiarę, nie naiwną, pełną wątpliwości,pytań. Po drugie prawdę, że to gdzie jesteśmy dziś ma odbicie w naszej historii, że jedna rzecz wynika z drugiej, że są powiązane, chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.

Przy tym pięknie napisana, kto nie czytał polecam, warto!

_________________
"Zacznij od robienia tego co konieczne,potem zrób to co możliwe.
Nagle odkryjesz,że dokonałeś niemożliwego"

św.Franciszek


Góra
 Zobacz profil  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group studio kuchni warszawa

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL