Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
  Drukuj

[Artykuł] Gej twoim bratem w Kościele
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek 12 kwi 2012, 23:43 
Offline

Dołączył(a): niedziela 08 kwi 2012, 23:57
Posty: 168
Miejscowość: śląskie / Warszawa
http://wyborcza.pl/1,76842,9159497,Gej_ ... &startsz=x

Kolejny tekst dający do myślenia.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: [Artykuł] Gej twoim bratem w Kościele
PostNapisane: środa 18 kwi 2012, 17:45 
Nieaktywny/-a od ponad 3 m-cy
Offline

Dołączył(a): czwartek 12 kwi 2012, 17:40
Posty: 11
Tekst dobry, jak każde szczere świadectwo życia...

Domyślam się, że to, co mogłoby wzbudzić największe dyskusje, to kwestia współżycia... Powiem tak: ocena tej kwestii zależy od doświadczenia, jakie ma dana osoba (doświadczenia nie tylko w kwestii współżycia, ale również w relacji z Panem). Biorąc rzecz na czysty rozum i podchodząc do sprawy racjonalnie, możemy sprzeczać się (w naszym gronie tu, na forum, lub z osobami z zewnątrz) w nieskończoność. Bo znajdziemy tyleż argumentów "za", jak i "przeciw". Natomiast decydującą kwestią jest - w moim odczuciu - by relację z Panem traktować jako coś bardzo bardzo realnego, rzeczywistego... I pytać się, jak to, co robię, wpływa na tę relację. Innymi słowy, życie duchowe, postrzegane jako obiektywny fakt, a nie jako coś wypracowane na poziomie psychiki i zależnie wyłączne od człowieka, jest ostatecznym kryterium rozsądzającym, czy coś jest grzechem (bo odsuwa od Pana Boga) czy nie...

I pewnie większość osób powie, że tak - że jest... To będzie autentyczne, bo będzie wypływać z autentycznego doświadczenia... Ja - powiem szczerze - bardzo serio i uczciwie staram się zmierzyć z tą kwestią (na poziomie mojego doświadczenia, życia duchowego jak i wiedzy) i póki co nie znajduję ostatecznej odpowiedzi. A przeczytany artykuł uważam za bardzo dobry. Nie dlatego, że miałbym się bezkrytycznie zgodzić z takim czy innym widzeniem sprawy. Ale dlatego, że tekst pokazuje, iż czyjeś doświadczenie może być inne niż moje - a jednocześnie wygląda na autentyczne. Mogę się z tym nie zgadzać, ale pełen szacun - bo to, co w tym tekście mówią mi ci ludzie, to odpowiedzialna i wolna odpowiedź tego konkretnego człowieka na to, co w perspektywie jego życia (traktowanego przez rozmówców bardzo na serio) jak i życia duchowego jawi się jako obiektywne dobro (czuję po kościach, ze części czytelników podpadłem tym wpisem, ale - proszę mi wierzyć - nie mam na myśli zaspakajania potrzeb czy pragnień, lecz dobro obiektywne osoby, które stanowi fundament jej osobowości).

I proszę mi wierzyć, zdaję sobie sprawę, że być może się mylę ;-)


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: [Artykuł] Gej twoim bratem w Kościele
PostNapisane: czwartek 19 kwi 2012, 22:13 
santiago napisał(a):
Tekst dobry, jak każde szczere świadectwo życia... Domyślam się, że to, co mogłoby wzbudzić największe dyskusje, to kwestia współżycia...

Panowie!... Koledzy!!! Bracia!... Bądźmy przejrzyści - zwłaszcza w terminologi, bo mam wrazenie, że niekiedy właśnie o nią rozbijają się wszelakie konkretne nasze dialogi...
Napisałem kiedyś, że osoba wierząca, podążająca ścieżką Bożych przykazań, realizująca (choć to niełatwe) wezwanie Jezusa do kroczenia drogą Dobrej Nowiny - ktoś, kto słowa Mistrza z Nazaretu bierze sobie do serca i jest im wierny (mimo potknięć) - ktoś, kto przyjmuje Jego Boskie Ciało do własnego serca - to nie "gej", tylko ewentualnie "homoseksualista"... Że to nie: orientacja, tylko: skłonności... Więc o jakim "współżyciu" tu się pisze? Czy to chodzi o wspólne robienie kanapek na śniadanie?... Czy wspólne sprzątanie mieszkania?... Czy może wspólne planowanie nieerotycznego, braterskiego przezycia wakacji (nawet na Krecie, za 65 złotych, one way z Wrocławia... - sorry, to taki mój wkręt, podtekst...)

Bo dziś, jak usłyszałem rano słowa Biedronia w programie DDTVN, to mnie siekło... Ten facet robi brudna robote nam, osobom hmx... Wszystkich wrzuca do jednego wora... I powiem Wam, że choć nie jestem homofobem, to owszem, zaczynam być gejofobem - i chyba o tym trzeba krakać coraz głośniej. Bo jak sobie Biedroń uzurpuje nowomowę i występowanie w imieniu osób hmx, to niech spada!... Owszem, niech se występuje w imieniu gejów, ale nie "osób hmx". Kropka.

PS. Jakie znowu "współżycie", że tak powiem?


Góra
  
 

Re: [Artykuł] Gej twoim bratem w Kościele
PostNapisane: sobota 12 maja 2012, 22:01 
Nieaktywny/-a od ponad 3 m-cy
Offline

Dołączył(a): czwartek 12 kwi 2012, 17:40
Posty: 11
Drogi, ks.tymoteuszu, cytujesz mnie, więc powinienem kulturalnie odpowiedzieć, ale - powiesz szczerze - nie umiem napisać nic sensownego, bo za cholerę nie wiem, o co ci właściwie chodzi w tym wpisie i co tak naprawdę chcesz powiedzieć. Jeśli napiszesz jaśniej, chętnie odpowiem. A co terminologii... Tak, to prawda. Metodologiczna przejrzystość jest bardzo ważną sprawą, i dlatego właśnie nie mogę się zgodzić z twoim rozróżnieniem terminów "orientacja" i "skłonności". W tej kwestii odsyłam do fachowej literatury.

Proszę, nie odbieraj powyższych słów jako brak życzliwości. Czytam twoje posty i - choć mamy bardzo różne różne rozumienie pewnych spraw - bardzo cenię to, co piszesz, i bardzo ci dziękuję za twoje szczere wypowiedzi. Szczególnie za twoje świadectwo dotyczące tego, co przeżyłeś, i czym dla ciebie jest "Odwaga". Osobiście uważam, że szczere pisanie o sobie samym jest czymś, co nie podlega ocenie ani wartościowaniu, gdyż jest próbą wypowiedzenia w słowach bardzo osobistych przeżyć i wynikającego z nich rozumienia rzeczywistości. Mówię to bardzo serio: serdeczne ci dzięki za twoje świadectwo. Jest piękne. I własnie dlatego - choć nigdy w życiu (kierując się kwestią zawodowej etyki i mojego sumienia) nikomu nie poleciłbym "Odwagi" czy Cohena - bardzo chętnie czytam twoje posty, gdyż jest w nich coś bardzo autentycznego, coś wynikającego z twojego (pewnie niełatwego) doświadczenia...

Serdecznie się pozdrawiam, przyjacielu.


Góra
 Zobacz profil  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group studio kuchni warszawa

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL