Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
  Drukuj

Papież Franciszek o gejach
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek 29 lip 2013, 13:31 
Offline

Dołączył(a): niedziela 08 kwi 2012, 23:57
Posty: 168
Miejscowość: śląskie / Warszawa
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-23489702


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Papież Franciszek o gejach
PostNapisane: poniedziałek 29 lip 2013, 18:29 
Offline

Dołączył(a): wtorek 06 mar 2012, 23:23
Posty: 143
Lokalizacja: Gorlice
Miejscowość: Gorlice
Najlepiej podoba mi sie zdanie:
"Jeśli ktoś jest homoseksualistą i z dobrą wolą poszukuje Boga, kimże jestem, by go oceniać?"


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Papież Franciszek o gejach
PostNapisane: czwartek 19 wrz 2013, 07:07 
Nieaktywny/-a od ponad 3 m-cy
Offline

Dołączył(a): piątek 23 sie 2013, 19:57
Posty: 48
Miejscowość: kraków
No tak to bywa! gdy słyszę rozmowy wielu ludzi, a nawet kumli z branży (XX); zastanawia mnie fakt jak łatwo oceniamy tych, którzy obok nas żyją i od razu potępiamy! Dla mnie ta wypowiedź papieża jest kapitalna.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Papież Franciszek o gejach
PostNapisane: sobota 21 wrz 2013, 00:00 
Nieaktywny/-a od ponad 3 m-cy
Offline

Dołączył(a): środa 04 wrz 2013, 13:16
Posty: 16
Miejscowość: Warszawa
Franciszek pokazuje inny niż dotąd sposób postrzegania osób homoseksualnych. Ja osobiści po jego wypowiedziach, a w szczególności takich jak powyższa czuję, że w końcu ktoś w Kościale traktuje mnie z miłością, jak normalnego człowieka, a nie jak kogoś kto powinien wstydzić się tego kim jest.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Papież Franciszek o gejach
PostNapisane: niedziela 22 wrz 2013, 18:46 
Nie wiem, czym sie media podniecaja. Nic innego, niz poprzedni papiez nie powiedzial, jezeli chodzi o tresc. Powiedzial to samo, tyle ze w uprzejmiejszy sposob.


Góra
  
 

Re: Papież Franciszek o gejach
PostNapisane: wtorek 24 wrz 2013, 11:45 
No właśnie.... Wokół papieża Franciszka zaczyna sie robić pewien problem - tą wypowiedz wiele mediów które są raczej anty-kościelne (np. TVN) cytowały bardzo chętnie, tak samo jak wypowiedź o aborcji.... Za to przemilczały wypowiedź kolejną w której papież stawia sprawę jasno, jeśli chodzi o grzech (akurat chodziło wtedy o aborcje bo zwracał się do ginekologów ale pewnie zwrócił by sie też do środowisk LGBT jeśli by takie spotkanie miało miejsce). Papież niestety stał się zakładnikiem mediów.
Przykładem może być felieton dotyczący omawianych w tym temacie wypowiedzi Franciszka, gdzie zadeklarowana lesbijka żyjąca w związku (podkreślone było że w szczęsliwym oczywiscie) mówiła że wreszcie Kościół otwiera się na homoseksualistów i liczy na to że niedługo przestanie całkowicie ich piętnować - z kontekstu jej wypowiedzi wynikało że wypowiedzi Franciszka daja nadzieję na przestanie traktowania życia w związku jednopłciowym jako grzechu ciężkiego.
Paranoja jak dla mnie


Góra
  
 

Re: Papież Franciszek o gejach
PostNapisane: wtorek 24 wrz 2013, 18:58 
Nieaktywny/-a od ponad 3 m-cy
Offline

Dołączył(a): środa 16 sty 2013, 21:55
Posty: 91
Miejscowość: Śląsk
Wcześniej tylko fragmenty i komentarze a dziś już cały wywiad z papieżem Franciszkiem można przeczytać na stronie Deon.pl.
http://www.deon.pl/religia/serwis-papie ... ona,1.html
Życzę ubogacającej lektury, która pozwoli w pełni zrozumieć sens przesłania papieża Franciszka :)

Poniżej zamieszczam fragment wywiadu, który może nas szczególnie zainteresować:

"Musimy głosić Ewangelię na każdej drodze, głosząc dobrą nowinę o królestwie i lecząc, także poprzez nasze głoszenie, wszelkiego typu choroby i rany. W Buenos Aires otrzymywałem listy od osób homoseksualnych, które są "zranione społecznie", ponieważ mają wrażenie, że Kościół ich zawsze potępia. Natomiast Kościół nigdy tego nie chce. Podczas lotu powrotnego z Rio de Janeiro mówiłem, że jeśli osoba homoseksualna ma dobrą wolę i poszukuje Boga, to nie mam prawa jej osądzać. Mówiąc to, powtórzyłem to, czego uczy Katechizm. Religia ma prawo, by wyrażać własną opinię w służbie ludziom, ale Bóg w stworzeniu uczynił nas wolnymi: ingerencja duchowa w życie osobiste nie jest możliwa. Kiedyś pewna osoba w sposób prowokacyjny zapytała mnie, czy aprobuję homoseksualizm. Odpowiedziałem jej pytaniem: «Powiedz mi: czy Bóg, kiedy spogląda na osobę homoseksualną, aprobuje jej egzystencję z miłością czy też odrzuca ją i potępia?». Zawsze należy uszanować osobę. Tu dotykamy misterium człowieka. Bóg towarzyszy ludziom w życiu i my musimy im towarzyszyć, biorąc pod uwagę ich sytuację. Trzeba towarzyszyć z miłosierdziem. Kiedy tak się dzieje, Duch Święty prowadzi kapłana, by powiedzieć to, co właściwe.
To jest właśnie wielkość spowiedzi: ocenianie przypadek po przypadku, możliwość rozeznania, co jest lepsze dla osoby, która szuka Boga i Jego łaski. Konfesjonał nie jest salą tortur, ale miejscem, w którym miłosierdzie Pana pobudza nas, byśmy postępowali lepiej. Myślę także o sytuacji, kobiety która doświadcza rozpadu małżeństwa i dokonała aborcji. Później ponownie wyszła za mąż i obecnie cieszy się, mając pięcioro dzieci. Ta aborcja dokonana w przeszłości bardzo jej ciąży. Kobieta jest szczerze skruszona. Chciałaby postępować na drodze życia chrześcijańskiego. Co więc powinien uczynić spowiednik?.
Nie możemy zatrzymywać się tylko nad kwestiami związanymi z aborcją, małżeństwami homoseksualnymi i używaniem środków antykoncepcyjnych. To nie jest możliwe. Nie mówiłem zbyt wiele o tych rzeczach i zostało mi to wypomniane. Natomiast kiedy się o tym mówi, należy mówić z odniesieniem do konkretnej sytuacji. Opinia Kościoła jest znana, a ja jestem synem Kościoła i nie ma potrzeby mówić o tym bez przerwy.
Nauczanie dogmatyczne i moralne nie są równoważne. Duszpasterstwo nie powinno obsesyjnie skupiać się na przekazywaniu i narzucaniu wielu niepowiązanych ze sobą doktryn. Głoszenie misyjne musi koncentrować się na tym, co podstawowe, co daje natchnienie i bardziej pociąga, na tym, co rozgrzewa serce, jak uczniów w drodze do Emaus. Musimy więc znaleźć nową równowagę, inaczej konstrukcja nauki moralnej Kościoła może runąć jak domek z kart, może utracić swą świeżość i zapach Ewangelii. Propozycja ewangeliczna musi być prostsza, głębsza, musi promieniować i dopiero z tej propozycji wynikają wskazania moralne”.

_________________
„Wiara nie jest światłem rozpraszającym wszystkie nasze mroki, ale lampą, która w nocy prowadzi nasze kroki, a to wystarcza, by iść” („Lumen fidei”).


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Papież Franciszek o gejach
PostNapisane: poniedziałek 04 lis 2013, 19:57 
Tyle się mówi o Franciszku, ponieważ to ludzki papież. Benedykt XVI też był świetnym papieżem, ale posiadał obszerną wiedzę na temat teologii i filozofii, co dla niektórych było dość sztywne.


Góra
  
 

Re: Papież Franciszek o gejach
PostNapisane: poniedziałek 17 lut 2014, 21:22 
kocham papieża Franciszka :D


Góra
  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group studio kuchni warszawa

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL