Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
  Drukuj

Między Miłością a wykluczeniem: o miejscu os.homo w Kościele
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek 11 lut 2014, 16:07 
Offline

Dołączył(a): niedziela 02 wrz 2012, 18:12
Posty: 16
Miejscowość: PL
    W najbliższy poniedziałek odbędzie się spotkanie u dominikanów w Warszawie, mamy nadzieję podjąć rozważania o miejscu, jakie zajmują wierzące osoby homoseksualne w Kościele.

    Zastanowimy się, jak rozumieć katechizmowe wezwanie do szacunku, współczucia i delikatności oraz przeżywania własnej wiary mimo wszelkich trudności.

    Gośćmi będą :
    Szczepan Czerski, Marcin Dzierżanowski i ks. Bogusław Szpakowski SAC,
    a dyskusję poprowadzi
    Katarzyna Jabłońska - współautorka książki „Wyzywająca miłość”.

    Serdecznie zapraszamy w poniedziałek, 17 lutego o godz. 19:00
    do Sali Prowincjalskiej klasztoru oo. dominikanów przy ul. Freta 10.


    Góra
     Zobacz profil  
     

    Re: MIĘDZY MIŁOŚCIĄ A WYKLUCZENIEM. O miejscu osób homoseksu
    PostNapisane: wtorek 11 lut 2014, 18:03 
    W takim razie omadlamy tę inicjatywę ;)


    Góra
      
     

    Re: Między Miłością a wykluczeniem: o miejscu os.homo w Kośc
    PostNapisane: poniedziałek 17 lut 2014, 17:00 
    Offline

    Dołączył(a): sobota 23 cze 2012, 11:46
    Posty: 70
    Miejscowość: Warszawa
    Czy ktoś się tam może wybiera z dyktafonem?? Ja niestety nie mogę, a bardzo bym chciała..

    _________________
    "Wybaw mnie, Boże, bo woda mi sięga po szyję (...).
    Niechaj mnie nurt wody nie porwie, niech nie pochłonie mnie głębia(...)"


    Góra
     Zobacz profil  
     

    Re: Między Miłością a wykluczeniem: o miejscu os.homo w Kośc
    PostNapisane: wtorek 18 lut 2014, 17:54 
    Offline

    Dołączył(a): niedziela 08 kwi 2012, 23:57
    Posty: 168
    Miejscowość: śląskie / Warszawa
    Jest już nagranie. http://www.da.freta.dominikanie.pl/?page_id=749


    Góra
     Zobacz profil  
     

    Re: Między Miłością a wykluczeniem: o miejscu os.homo w Kośc
    PostNapisane: sobota 22 lut 2014, 21:47 
    Offline

    Dołączył(a): niedziela 16 wrz 2012, 13:50
    Posty: 59
    Miejscowość: malopolska
    Sorki, ale bełkot. Ale ustękana konferencja.


    Góra
     Zobacz profil  
     

    Re: Między Miłością a wykluczeniem: o miejscu os.homo w Kośc
    PostNapisane: niedziela 23 lut 2014, 10:18 
    Offline

    Dołączył(a): niedziela 18 gru 2011, 13:08
    Posty: 200
    Lokalizacja: Poznań
    Miejscowość: Poznań
    Droga perelko, myślę, że nie znasz osób, które zabierały głos w tej konferencji, a to pewnie dlatego, że nie przeczytałaś książki "Wyzywająca miłość".
    Często pragniemy być zrozumieni i zaakceptowani przez innych, podczas gdy sami potrafimy powiedzieć o inicjatywie innych ludzi, że to "bełkot". Nie będę tutaj rozwijać tego wątku, bo nie od pouczania tutaj jestem, ale myślę, że gdy wczytamy się w Ewangelię, to raczej zobaczymy inną postawę.
    Perełko, mogłabyś napisać, czego w takim razie oczekiwałabyś, co chciałabyś usłyszeć, co by Ciebie usatysfakcjonowało, pomogło, dotknęło pozytywnie ?

    Dla mnie nie jest to bełkot, ponieważ wszystkie te osoby wypowiadające się tam mają olbrzymie doświadczenie w prowadzeniu bądź w ogóle kontakcie z osobami homoseksualnymi. Wydaje mi się, że czyjeś doświadczenie życiowe nigdy nie może być bełkotem, bo to jednak swoista "krwawica", coś czego ktoś dotknął, poczuł, przeanalizował, zmierzył się z tym, choć... nie musiał.

    Niewątpliwie jeśli ktoś przeczyta Wyzywającą Miłość i tę dramatyczną wymianę listów pomiędzy Szczepanem Czerskim, ojcem homoseksualnego syna, a Cezarym Gawrysiem, jeśli ktoś poczuje, jak bardzo wielki dramat było to dla tego taty i jak stopniowo przechodził pewną drogę, ile go to kosztowało, to wysłuchanie na żywo jego słów podczas tej konferencji nie sposób nazwać "bełkotem".

    _________________
    Rekolekcje ignacjańskie - bardzo polecam !


    Góra
     Zobacz profil  
     

    Re: Między Miłością a wykluczeniem: o miejscu os.homo w Kośc
    PostNapisane: niedziela 23 lut 2014, 17:09 
    Nieaktywny/-a od ponad 3 m-cy
    Offline

    Dołączył(a): niedziela 05 sty 2014, 21:39
    Posty: 55
    Miejscowość: Polska
    Ja podobnie odebrałam tę konferencję (jak bełkot)...
    Nic z niej tak naprawdę nie wynikło. Poza tym Wiara i Tęcza to ukryta pod przykrywką wiary organizacja popierająca homoseksualizm, więc moim zdaniem to pomyłka słuchać osób, które na dobrą sprawę wprowadzają więcej zamętu... To moja refleksja.


    Góra
     Zobacz profil  
     

    Re: Między Miłością a wykluczeniem: o miejscu os.homo w Kośc
    PostNapisane: niedziela 23 lut 2014, 17:46 
    Offline

    Dołączył(a): niedziela 18 gru 2011, 13:08
    Posty: 200
    Lokalizacja: Poznań
    Miejscowość: Poznań
    Właśnie stąd w polskich dyskusjach jest najwięcej nieporozumień. Nie słuchamy siebie. Bełkot ze względu na to, że przewinął się tam WiT, czy ze względu na wszystkie usłyszane tam treści ? W czasach czytania streszczeń, skrótów i komentarzy to jest powszechne; wyłapać jedno zdanie, słowo i przykleić odpowiednią etykietkę (podobnie jak robi onet.pl dając bardzo nośne nagłówki na głównej stronie, a po kliknięciu w newsa okazuje się, że to nic takiego).

    Stanowisko co do WiTu jest poza dyskusją. Ja mówię o głównych gościach wypowiadających się w tej konferencji - ks. Bogusław Szpakowski (współpracujący kiedyś z Odwagą ksiądz psychoterapeuta), Szczepan Czerski (ojciec homoseksualnego syna). Z tego co wiem, ani ksiądz, ani ojciec syna nie należą do WiT.
    Ojciec Łukasz Kubiak OP rozpoczynający konferencję również nie należy do WiT :-)
    Jedynie Marcin Dzierżonowski jak zostało wspomniane na wstępie należy do tej grupy. Ale czy to powód, aby wszystkie wypowiedzi pozostałych osób przekreślić i nazwać bełkotem? Kochani, nie podoba mi się takie podejście. Czasem mam wrażenie, że niektórzy woleliby słyszeć jak mantrę, że są nienormalni i wtedy czuli by się lepiej. Ale jeśli tak, to skąd tyle bólu w tych wypowiedziach na forum?

    Nawet przy również i moim bardzo ostrożnym podejściu do WiT (delikatnie mówiąc) apeluję jednak o nie "metkowanie", "etykietkowanie" wszystkiego pod hasła, szyldy, tylko zwrócenie uwagi na to, co KONKRETNY człowiek mówi.
    Oczywiście poruszanie się wśród etykietek, oznaczeń - jak w sklepie jest bardzo bezpieczne, ale chyba stać nas na coś więcej.
    Paradoksalnie tytuł konferencji zorganizowanej u Dominikanów (!) to "Między miłością a wykluczeniem". Słowo 'bełkot' wyklucza. Gdzie tu miłość i spojrzenie w oczy tak, jak potrafił to robić Jezus.

    _________________
    Rekolekcje ignacjańskie - bardzo polecam !


    Góra
     Zobacz profil  
     

    Re: Między Miłością a wykluczeniem: o miejscu os.homo w Kośc
    PostNapisane: niedziela 23 lut 2014, 18:56 
    Offline

    Dołączył(a): niedziela 16 wrz 2012, 13:50
    Posty: 59
    Miejscowość: malopolska
    Bełkot=ustękane pytania i odpowiedzi. Najbardziej płynnie opowiadał przedstawiciel WiT. Jak mogę zrozumieć ojca, który mówił o sowich doświadczeniach, tak ksiądz...tragedia. To nie chodzi o to co mówili, ale jak. Zmęczyłam się sposobem mówienia, tym stekaniem:prowadzącej i księdza.

    Co chciałam usłyszeć? Przecież wszystko jest oczywiste. Nie ma bardzo o czym dyskutować. Wiem co Kosciół mi oferuje. Jedyne czego bym oczekiwała, to to co powiedział przedstawiciel WiT. My naprawde siedzimy w ławkach kosciołów, w których się nas bardzo czesto obraża. A jesli nie bezpośrednio to wzbudza się wsród wiernych tylko nienawiść do osob homoseksualnych. Ale jak tego nie będzie to też przeżyje.

    Bełkot, był, cieżko się słuchało, bo nie było płynnych wypowiedzi. Takie wszystko ociężałe.

    Nie miałam na celu kogokolwiek obrazac. Ale jesli ktoś się decyduje na dyskusje to oczekiwałabym, przede wszystkim od księdza i prowadzącej dobrego przygotowania merytorycznego. CO innego ojciec, o doświadczeniach mówi się nieskładnie...


    Góra
     Zobacz profil  
     

    Re: Między Miłością a wykluczeniem: o miejscu os.homo w Kośc
    PostNapisane: niedziela 23 lut 2014, 19:02 
    Offline

    Dołączył(a): niedziela 16 wrz 2012, 13:50
    Posty: 59
    Miejscowość: malopolska
    I jak będziemy mieć księży którzy w taki sposób nas reprezentuje to nic z tego nie bedzie. Może i podchodzi o sprawy z sercem, miłością i wyrozumiałością, ale bez "erudycji", ze sposobem mówienia jakby miał ktoś zaraz krzywde zdrobić nic się nie zdziała.

    Gdybym nie była wierząca, wiedziała w którą strone chce iść, to poszłabym za WiT, to zdecydowanie. Chyba on jako jedyny konfrontował się z tym co jest stanem faktycznym(nie mówie tu o rozwiązaniach, tylko o opisie tego co jest).


    Góra
     Zobacz profil  
     

    Re: Między Miłością a wykluczeniem: o miejscu os.homo w Kośc
    PostNapisane: niedziela 23 lut 2014, 20:47 
    Offline

    Dołączył(a): sobota 14 sty 2012, 18:09
    Posty: 22
    Odsłuchując te i tego typu konferencje nie nastawiam się na rozstrzygnięcia ostateczne. Chciałbym tylko posłuchać, co mówią bardzie doświadczeni ode mnie. Jak ubierają w słowa swój ogląd świata: to mi pomoże przemyśleć rzeczy, których nie byłem dotąd pewien.

    I tak był tym razem. Poza świadectwami nie powiedziano nic nowego - ale czy to mało?

    Warto poświęcić 2 godziny, albo polecić ludziom. którzy chcą sobie wyrobić zdanie w temacie.


    Góra
     Zobacz profil  
     

    Re: Między Miłością a wykluczeniem: o miejscu os.homo w Kośc
    PostNapisane: niedziela 23 lut 2014, 23:20 
    Moderator
    Offline

    Dołączył(a): niedziela 22 wrz 2013, 22:39
    Posty: 493
    Miejscowość: Katowice
    Dla mnie ta konferencja pojawiła się w idealnym momencie :D Pogubiłem się trochę ostatnio odnośnie mojej wizji przyszłego życia, lepsze ogarnięcie się ze swoją psychiką spowodowało paradoksalnie więcej niewiadomych, niepewności i problemów (opiszę szerzej może gdzie indziej) - parę rzeczy powiedzianych tu przez księdza trafiło w sedno moich rozterek. Bardzo podoba mi się też to co ten ojciec mówi - to świadectwo rodzica jest dla mnie bardzo ważne. Jakby rodzice mnie już strasznie nagabywali kiedyś o co ze mną chodzi, to im to puszczę, wyjdę i wrócę za 2h :D

    _________________
    "Nade wszystko jednak nie ustawajcie w miłości jedni ku drugim, gdyż miłość pokrywa wiele grzechów." 1P 4, 8


    Góra
     Zobacz profil  
     

    Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
    Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

    Strefa czasowa: UTC + 1


    Kto przegląda forum

    Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


    Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
    Nie możesz odpowiadać w wątkach
    Nie możesz edytować swoich postów
    Nie możesz usuwać swoich postów

    Szukaj:
    Skocz do:  
    cron

    Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group studio kuchni warszawa

    Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL