Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
  Drukuj

Komentarz ks. Charamsa w sprawie ks. Oko
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa 30 wrz 2015, 11:51 
Offline

Dołączył(a): sobota 23 cze 2012, 11:46
Posty: 70
Miejscowość: Warszawa
Kilka lat temu popłakałam się nad artykułem ks. Oko, który udowadniał, że osoba homoseksualna jest chora w sferze psychicznej, głęboko niedojrzała i niezdolna do miłości. Zastanawiałam się czy to chodzi o mnie, przecież ja też jestem homoseksualna? Zastanawiałam się, czy ten obcy człowiek ma prawo posługiwać się takimi uogólnieniami i udowadniać, że odnoszą się one do wszystkich osób homoseksualnych.

"W najnowszym „Tygodniku Powszechnym” ks. Krzysztof Charamsa – urzędnik watykańskiej Kongregacji Nauki i Wiary, drugi sekretarz Międzynarodowej Komisji Teologicznej i wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie – pisze o mowie nienawiści w teologii uprawianej przez ks. Dariusza Oko: o języku wykluczenia i przemocy wobec osób homoseksualnych, niewierzących czy naukowców zajmujących się gender studies. W sposób drobiazgowy, przykład po przykładzie, pokazuje, gdzie i jak łamana jest chrześcijańska zasada sprzeciwiania się wszelkiej przemocy, a także zwykłe standardy ogólnoludzkiej przyzwoitości. Kompromituje też ks. Oko jako naukowca, obnażając nadużycia, jakie stosuje ten duchowny z racji danego mu urzędu. Stawia pytania o milczenie zwierzchników kościelnych wobec wypowiedzi noszących znamiona przestępstw kanonicznych, a także tych, które w polskim prawie uznawane są za podżeganie do nienawiści.

Tygodnik Powszechny
Jeden z fragmentów tekstu ks. Krzysztofa Charamsy: „Użyję obrazu z dywagacji ks. Oko. Jeśli z punktu widzenia medycyny, filozofii czy teologii zajmuję się analiza kwestii »ewentualnego przedostawania się kału do krwi w obrębie organizmu osoby ludzkiej w czasie relacji analnych«, w dyskursie naukowym muszę podporządkować się wymogom odpowiedzialności języka nie tylko dla bycia w zgodzie z wymogami etycznymi i naukowymi, ale także pamiętając o wymogu nadrzędnym, który stawia przed chrześcijaninem jego koherencja z językiem Prawdy (Logosu). Prawda odrzuca nienawiść, stygmatyzację i karykaturalne upokarzanie rzeczywistości ludzkiej, jaką analizuje się w świetle Bożego Objawienia. W przeciwnym razie – wciąż pozostając przy obrazie rozpowszechnionym w polskiej mentalności przez ks. Oko – badacz wystawia się na ryzyko, że jego dyskurs, albo raczej sposób, w jaki reprezentuje nauczanie swego Kościoła, może być osądzony jako zwykła »rozcieńczona gnojówka« (cytat z ks. Oko; piszącemu z natury obcy)”." /ks. Krzysztof Charamsa/

_________________
"Wybaw mnie, Boże, bo woda mi sięga po szyję (...).
Niechaj mnie nurt wody nie porwie, niech nie pochłonie mnie głębia(...)"


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Komentarz ks. Charamsa w sprawie ks. Oko
PostNapisane: środa 30 wrz 2015, 12:24 
Offline

Dołączył(a): poniedziałek 09 lut 2015, 18:29
Posty: 58
Miejscowość: PL
Nie znam szczegółów sporu między ks. prof. Oko a ks. Charamsem, jednak dla zainteresowanych przesyłam link ukazujący „drugą stronę medalu”.

http://www.fronda.pl/a/terlikowski-dono ... 57783.html

Pamiętać wszak nieustanie trzeba, że tolerancja jest tylko środkiem do szukania prawdy, a nie celem samym w sobie. W dyskursie o odmiennych stanowiskach światopoglądowych nie możemy wiedzieć, którym językiem przemówi ostatecznie.
Krytycznie patrzę zarówno na „kloaczne metafory” tradycjonalistów Kościoła, jak i na „inkwizycyjne porównania” liberałów w łonie Kościoła!


Góra
 Zobacz profil  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group studio kuchni warszawa

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL